Inlägg från: KäntBärtil |Visa alla inlägg
  • KäntBärtil

    Varför jobbar ni så mycket?

    Jesssssica skrev 2015-03-22 20:37:40 följande:

    Först och främst vill jag säga att jag inte dömer någon utan att jag bara är extremt nyfiken på min fråga.

    Jag förstår att man måste jobba för att överleva och jag förstår att många älskar sina arbeten och även har det som hobby. Vad jag däremot har oerhört svårt för att förstå är varför det är så viktigt med en karriär och ett heltidsarbete? Det innebär ju i längden att man ägnar den största tiden av sitt liv åt att jobba och att sova.Ytterst få timmar går till familj, vänner och andra fritidsintressen.
    Är det verkligen att leva?

    Min största fasa är att arbeta heltid tills dess jag går i pension och sedan pang bom dö av en hjärtinfarkt två dagar senare. Eller ännu värre, att dö redan innan pensionen och allt jag då har gjort med mitt liv är att arbeta och sova. 

    Så jag är nyfiken, varför jobbar du så mycket?


    Enda gången jag är bitter är när jag tänker på min jobbkarriär som slutade med 6 månaders sjukskrivning p ga utmattningssyndrom. Av detta lärde jag mig att bara jobba för pengar, inget annat. Arbetsgivare kör skiten ur folk och sedan fyller de på med nya. Anställda har ungefär samma värde som plastmuggarna på en offentlig toalett. Nu är jag arbetslös fullständigt omotiverad att jobba då det känns som att återvända till brottsplatsen. 
    Har jobbat som IT-säljare sedan 1994 på företag med hög personalomsättning och psykopatiska chefer. Insåg under min sjukskrivning att det är att föra våld på sig själv att jobba på de företagen. Visserligen hög lön men ibland ouppnåliga krav på resultat och fullständigt oförstående chefer som vänder personalen ryggen när de som mest behöver stöd och peppning.
    Om vi kastar pengar på dig så skall du kräla för oss din billiga IT-hora! är inställningen hos många arbetsgivare. Med hög arbetslöshet kan de ju hålla på eftersom det alltid finns intet ont anande personer som fyller på efter de som blivit förbrukade. Det är arbetsgivarnas marknad och det märks verkligen för då visar de sitt rätta ansikte.
  • KäntBärtil
    Flashbulb skrev 2015-04-09 07:13:01 följande:
    www.aftonbladet.se/nyheter/article14312905.ab

    Förstod du ens mitt inlägg?  Man umgås inte med sina barn när de spelar tv spel och man själv glor på tv.
    Varför inte spela TV/dataspel med barnen? Det gör jag och det är jätteskoj :)

    Vi anordningar ofta LAN och övernattningar med 10st pojkar åldern 10-15 år (har en på 10 och en på 14).

    Köket där de sitter ser ut som kaos men det tar jag gärna för de har skoj tillsammans, lär sig samarbeta och att respektera andra människor på nätet.

    Andra föräldrar verkar leva kvar i 2005. De köper spel på skiva??? och har dessutom ingen koll på VAD barnen spelar för spel. Jag brukar prata med dem och försöka få dem att inse att det finns spel som inte är sexistiska, onödigt våldsamma eller olämpliga på andra sätt. När en 10-åring kommer med 18+ klassade spel som han fått i julklapp börjar man ju undra? Jag är "han som kan data" inom bekantskapskretsen och många frågar efter hur de kan övervaka sin barn utan att barnen märker det??? Hur är man funtad när man tänker kränka sitt barns integritet?

    Enligt min mening är att sitta med närt barnen surfar, spelar ser film och vägleda dem i vad som är rätt redan i tidig ålder det bästa man kan göra. Det är ingen skillnad mot att se till att de läser lämpliga böcker eller respekterar varann när de leker ute. Att bara sätta barnen framför TV-spelet som en barnvakt anser jag är ansvarslöst och taskigt mot barnen.

    En annan märklig företeelse är att föräldrarna skickar hit barnen utan att veta vem jag är??? Jag skulle aldrig skicka mina barn till en främmande familj på det sättet. När man ringer och vill träffa dem är de upptagna med annat?

    Enda gången de hör av sig är när man säger att det kostar 100:-. För detta får de 24h barnvakt med mat (middag, kvällsfika, snacks och frukost), logi och en nybäddad säng.

    Växlingskursen hos mig är 2 timmar utelek byts mot en timme innelek om det inte är skitkallt eller storm.
  • KäntBärtil
    Sweet Sofia skrev 2015-04-11 12:14:12 följande:
    Men du tycker det är helt ok att ta emot barn du inte känner?
    Nej, jag ringer givetvis föräldrarna och kollar att det är okej och då låter de ibland som att jag ringer och stör.

    Eftersom du inte gillar mig så letar du precis som alla andra kvinnor fel eftersom jag är en nagel i ögat på er :) Jag är HELT säker på att du ALDRIG skulle ställt frågan till en kvinna.
  • KäntBärtil
    Sweet Sofia skrev 2015-04-11 12:44:11 följande:
    Varför skulle jag ställa frågan till en kvinna? Jag ställde frågan till dig oberoende på du är man eller kvinna.

    Så du tar emot främmande ungar så långe föräldrarna går med på det...?? Men du skulle aldrig låta dina barn vara hos främmande...?! Dubbelmoral!
    Min 10 åring skulle aldrig få det men gärna min 14 åring :) 

    Den äldsta ringer själv och säger var han är och jag litar på hans omdöme. Det har hänt vid ett tillfälle att han inte ville sova över för föräldrarna var aspackade och gick omkring halvnakna. 

    Den yngsta har dessutom tidvis svårbehandlad diabetes OCH glutenintolerans så jag låter honom inte sova över hos NÅGON tills vi fått bättre ordning på hans behandling.

    Är du möjligen en av de som tycker det är bekvämt att skicka iväg barnen till andra så man får lite gratis barnpassning?
Svar på tråden Varför jobbar ni så mycket?