• KillBill

    Jimmie Åkesson hos Skavlan

    Anonym (FridaBabe) skrev 2015-03-30 12:08:55 följande:
    Är du medveten om att islam är ingen ras? Det är en blandning mellan ideologi och religion. Så det klassas inte som rasism, nej. Som sekt, kanske. Indoktrinering, troligtvis. Men ras? Nej. Eller påstår du att katoliker är också en ras?
    Det är obegripligt att att du inte ser de rasistiska i hennes uttalande
  • KillBill
    Anonym (FridaBabe) skrev 2015-03-30 12:12:17 följande:

    Eller kristna överlag? Är det också en ras?


    Det är inte rasism att kritisera Islam men att skriva nedsättande om muslimer kan i vissa fall räknas som rasism eller hets mot folkgrupp.
  • KillBill
    Anonym (suck) skrev 2015-03-30 17:13:35 följande:

    Vore trevligare för alla om man slutade sprida rassistfloskler och börja lyssna på vad folk har att säga istället.


     


    Nu är det ju inte frågan om floskler utan frågan om faktisk rasism vilket är totalt oacceptabelt.
  • KillBill
    Anonym (anna) skrev 2015-03-30 17:02:30 följande:
    Tack för tipset men NÄ så viktigt är det inte.
    Jag tycker att du ska publicera länkar till dessa pinsamheter så att vi får se att de verkligen existerar.
  • KillBill
    Anonym (***) skrev 2015-03-30 18:35:23 följande:
    Du kan inte mena att du missat reportaget från valstugorna?
    Självklart inte men jag antar att personen hänvisar till annat materiel i samma anda som har hittats på YT. Det finns väl ingen anledning att ta upp händelser från UG som är 13 år gammalt eller?
  • KillBill
    Anonym (Vassegod) skrev 2015-03-30 19:35:42 följande:
    Det gör det väl? Självklart så visar ju det på hur det kan se ut bakom kulisserna i alla partier. Du tror väl inte det där har försvunnit?

    Sverigedemokraterna spelar i en egen liga när det gäller medlemmar som uppmärksammas för rasism och hets mot folkgrupp. Det är bara att läsa dagens Expressen där man bara idag  har påvisar att 6 Sverigedemokratiska nämndemän/domare uttryckt sig hatiskt, fördomsfullt eller rasistiskt mot bl.a. muslimer. www.expressen.se/nyheter/experterna-om-de-hatande-domarna/

    Visst finns det (smyg)rasism även i en del andra partier men som sagt, inte i samma omfattning som i SD.

  • KillBill
    Anonym (FridaBabe) skrev 2015-03-30 20:40:38 följande:
    Sverige har faktiskt fått internationell kritik för antisemitismen som sprider sig och accepteras i Sverige. Och det är inte SD som står för det utan rödingarnas tabubelagda favoritsekt.

    Men men, vi får ju inte kränka någon med avvikande religion och därmed möjliggör vi att vissa anhängare till densamma trakasserar ett helt folkslag, nämligen judarna. Lite gammal hederlig sossepolitik över det där, ungefär som under andra världskriget och däromkring. Trakasserarna var andra, offren var dock desamma och de som tillät (eller i värsta fall såg mellan fingrarna med) terrorn var också samma ideologis/politisk inriktnings anhängare som nu. 

    Antisemitismen är fruktansvärd och ska bekämpas. Jag är också medveten om att problemet är utbrett bland vissa muslimska grupper. Men det du säger om att SD är oskyldig till Antisemitism stämmer inte. Kommer du inte ihåg  uttalandet av Björn Söder om judar som listas som en av de tio värsta antisemitiska händelserna i världen under 2014 av Simon Wiesenthal Center?

    Kan du utveckla vad du menar med 
    rödingarnas tabubelagda favoritsekt?

  • KillBill
    Anonym (FridaBabe) skrev 2015-03-30 21:04:27 följande:
    www.svd.se/nyheter/inrikes/bjorn-soder-givetvis-ar-det-inte-bra-for-mig_4232895.svd 

    Den intervjun kanske gick till på samma sätt som den hos Skavlan? Fick inte tala till punkt och citerats sedan i, ur sammanhanget lösryckta, meningar som fick andra att se rött? Är det inte så media i Sverige fungerar nuförtiden? Inkl. SVT?

    Björn Söder godkände alla citat i DN-artikeln innan publiceringen.

  • KillBill
    Anonym (FridaBabe) skrev 2015-03-30 21:18:46 följande:
    Läs artikeln.
    Jag har läst artikeln. Vad är det du vill säga?
Svar på tråden Jimmie Åkesson hos Skavlan