Påpeka för överviktiga
Ganska underhållande 1:a aprilskämt eftersom många verkar tro ts
Ganska underhållande 1:a aprilskämt eftersom många verkar tro ts
Sofia, du har uppenbarligen en viktig mission att fylla i dina medmänniskors liv i ditt korståg mot ohälsa. Här ska du få lite fler missionsfält att fylla:
* Sök upp närmaste klubblokal för Hells Angles och upplys dem om skadeverkningarna av organiserad brottslighet. Uppmana dem - i all välmening förstås - att sälja sina tunga motorcyklar och köpa cyklar istället. Bättre för både hälsan och miljön.
* Uppsök de sunkigaste knarkarkvartar du kan hitta och tala om för amfetaministen och heroinisten att rysk rot och ginseng är bra mycket bättre för hälsan än amfetamin och heroin. Och glöm för all del inte bort alkisen som sitter med sin halvpanna i en hörna. Tala om för honom/ henne att alkohol kan allvarligt skada din hälsa och uppmana vänligt att dricka linfröavkok istället.
* Gör en liten resa till Danmark och besök Kristiania. Gå fram till dem som sitter förnöjt med sin joint och förmå honom/henne att prova transcendental meditation och frigörande andning istället.
Bli inte förvånad om nån frågar om de är med i Dolda Kameran.