Redan47's samlade pärlor-resan efter plus
En liten kort uppdatering innan det är dags att sova. Var hos Bm idag och allt ser bra ut
v 24(23+5)
Hjärtslag/min 144
Bltr 120/80 (äntligen blivit högre, mådde riktigt dåligt när det sjönk efter nya migränmedicinen.
SF mått 27 cm ( första gången magen mätte, lite över kurvan
BM tror det blir en stor bebis..vi har ju ingen aning om donatorernas födelsevikt. Viktskattning kommer göras i v32 när det är dags för tillväxtultraljud)
Hb 124
Glukos 4,2
Vikt +4,3 (gått ner lite, men det va ok eftersom jag har lite att "ta av" ![]()
Jag är i v 26 (25+3) nu.
Håller tummarna att allt går väl denna gång. Jag hade blödningar mer eller mindre från v 6 till v 15-17 nånting. Väldigt vanligt med blödningar vid äd. Fick göra uppehåll med Trombyl och Fragmin i perioder, till slut satte de ut båda medicinerna eftersom jag blödde så mycket.
fast jag kände inget då heller. Skönt att kunna kolla allt är ok iaf. Har de inte sett innan att livmoderkakan legat så långt ner? Min ligger långt ner, men inte för mycket..de trodde att den snarare skulle flyttas uppåt i takt med att Pyret växer. Får se vad de säger vid TUL v 32.