Inlägg från: Anonym9998 |Visa alla inlägg
  • Anonym9998

    Behålla bebis - 16 år

    Jag är 15 (16om några dagar) och gravid i vecka 36. Blev gravid när jag och mon kille bara hade varit tillsammans i 3 månader. Vi levde livet totalt och jag fick en sommar fylld med fester och roliga stunder och de va min första och även sista sommar med fest och sena utekvällar. Jag kommer sakna de men jag och min kille valde att behålla och nu är vår dotter de ända jag tänker på :)

    Hade dock inte behållt barnet om jag ej vatt tsm med pappan. Tycker de är mest rättvist mot barnet att då vi med båda föräldrarna :) och hade tyckt de vatt jobbigt att lämna iväg henne varannan vecka när hon blett lite äldre :/ men gör de som känns bäst för dej men jag råder dig till att va säker på att pappan vill vara delaktig vissa killar tar avstånd helt och de kan bli jobbigt :/

    Lycka till :)

  • Anonym9998

    Jag är ju själv 16 (om några dagar) och hög gravid redan nu börjar jag tveka på mitt val.. Jag och min kille har stått på samma sida hel tiden. Men nu ångrar jag att jag behöll för mitt å min killes förhållande är inte så stabilt just nu då vi tjafsat om ekonomi å om rökning. Idag när jag får verkar bestämde han sej för ut å festa han ska ta "sista chansen att va fri" så nu sitter jag här i min säng och ångrar att jag sätter in min dotter i denna sjuka värld.

    Och ifall ni undrat så kommer min kille inte få vara med på förlossningen om han så bara har druckit en enda droppe sprit.

    Tänk efter noga jag känner mig ensam nu och är då i förhållande med barnets pappa men viss du MÅSTE göra de som känns bäst för dig.

Svar på tråden Behålla bebis - 16 år