
-
Hejsan.Sitter här och har en klassisk om än tragisk 20-årskris angående min framtid.Har varit tvungen att inse att mina betyg inte är tillräckliga - surt, då jag trodde de var något bättre än genomsnittet... Vilket bidrar till att ett val av utbildning är något begränsat, då jag vill börja plugga senast nästa år och tvivlar på att höstens högskoleprov ska få ett tillräckligt resultat.Jag har en tendens att bli insnöad på idéer, just nu vill jag bli tandläkare - har funderat på tandhygienist då jag är intresserad av odontologi, men lönen verkar vara låg? Ev hur ser det ut att utbilda sig vidare från tandhygienist till tandläkare, kan en få lite snålskjuts av redan lästa kurser och dylikt?Jag har nämligen vissa ytliga krav - tyvärr, då jag vill bevisa att "jag är något", så bra lön och till viss del även "status/respekt" är något jag vill få ut av mitt framtida yrke (även om det självklart inte är nödvändigt - viktigaste är ju trivseln och intresset). Samtidigt vill jag ha lätt att få jobb efter en utbildning - känns onödigt att studera något i flera år för att sedan börja jobba på Lidl. Har även funderat på biologi och liknande utbildningar (biomedicinsk analytiker?) men känns som om det är relativt svårt att få jobb.Jag har svårt/litet intresse för matematik och fysik samt det estetiska, dock ett större för biologi och medicin och lite simplare kemi. Men vad finns det egentligen för tillgängliga yrken och utbildningar? Förstår att det inte är en lätt fråga att svara på, men jag är djupt konfunderad.Visserligen kan jag göra högskoleprov år efter år, men vill inte riskera att behöva vänta alltför länge.Tacksam för era åsikter och tips.Mvh
-
Svar på tråden Utbildningsval
-
Tandtekniker är nog ett utmärkt jobb, men jag som i princip ligger i minus på konstnärlighet bör nog inte satsa på det i första hand. Blir nöjd om jag ens lyckas göra en streckgubbe fin.Anonym (Pepp) skrev 2015-05-12 08:43:59 följande:Tandläkare är en av de utbildningar som det är svårast att komma in på. Om det bara var hög lön du var ute efter hade du kunnat satsa på att bli sopåkare. De har högre lön än många akademiker.
Det är nog lättare att bli tandhygenist. Hur lönen är har jag ingen aning om. Om du hade haft intresse av teknik och estetik hade du kunnat satsa på tandtekniker, men då ska man vara lite konstnärligt lagd.Jo... Sopåkare, varför inte egentligen haha. Ett underskattat jobb, dock kanske inte speciellt stimulerande. På din andra post vill jag kommentera att jag självklart inte enbart väljer efter s.k "status", utan jag kikar ju enbart på ämnen jag faktiskt är intresserade av och har varit i flera år, måhända som substitut för min lathet(?) att uppfylla den temporära tandläkardrömmen.
Jag hoppas jag gör rätt med citeringen nu... Första gången jag försöker mig på dessa avancerade grejer här haha. Jo, anade det, men tänkte om kanske någon 15/7,5 kurs var likadan så en hade kunnat spara en vecka eller två där... Det jag finner attraktivt med tandhygienist är att trots en inte är tandläkare får en till viss del ha egna patienter och utföra viss oral vård, självklart inte i samma utsträckning som tandläkaren dock.Anonym (Personalvetare) skrev 2015-05-12 08:58:42 följande:När det gäller tandhygienist och tandläkare så går det inte att "läsa vidare" till tandläkare. Tandhygienist arbetar självständigt medan tandsköterska mer assisterar tandläkare. Tandläkare är ganska svårt att komma in på. Jag har valt bort dessa yrken för att jag har problem med axlar och nacke, vilket inte är så bra när man ska stå framåtlutad och arbeta. Sedan skriver du att du vill läsa biologi, det är inte speciellt nära biomedicinsk analytiker då de arbetar exempelvis på sjukhuslabb. Det är stor brist på biomedicinska analytiker så den information du har fått stämmer inte. Kolla gärna på "allastudier" eller "saco.se" och välja yrke så kan du läsa om alla yrken, löner, brist/överskott. Biologer är det överskott på så det yrket skulle jag inte välja (min man är biolog). Hoppas att jag tillförde nåt
Sedan har du ju receptarie också, då kan man faktiskt läsa vidare till apotekare (bra lön, arbetsmarknad mm.).
Det finns många andra yrken inom vården som är intressanta: sjukgymnast, logoped, arbetsterapeut, audionom etc. Om det är just vården du är intresserad av.
Nej, märkte det blev lite tokigt - självklart vet jag att biolog och biomedicinsk analytiker inte liknar varandra, blev nog en association mellan "bio" där bara.
Du verkar insatt så om du vill får du gärna ta dig tid och svara på en fråga jag inte riktigt förstått; om jag uppfattat det rätt finns det två typer av biomedicin-program, den ena vid namn "biomedicinarprogrammet" och andra, "biomedicinska analytikerprogrammet". Läste någonstans att den ena var "sämre" än den andra - vilken hade du rekommenderat mig? En sidnot är ju att jag senast för några månader ville bli patolog - läste att biomedicinsk analytiker kunde jobba i patolog-labb så det är ju ganska nära - sen är det kanske inte lätt att få jobb där men det är en annan femma.
Sökte faktiskt till receptarie som tredjeval till hösten, tvivlar dock på att jag kommer in haha. Funderat på apotekarprogrammet men som liksom tandläkare saknas Fysik 2 just nu och jag känner mig inte alltför motiverad till att läsa upp den kursen, men det kanske jag gör senare i höst ändå. Bara för att.Dock har jag uppfattat det som att det är mycket kemi, och jag VET att om jag verkligen vill så går det, men formler och dylikt går med mig inte hand i hand...
Jag har kikat på de vårdyrkena du nämner, dock är det lite för mycket patientkontakt och för lite medicin för att jag ska känna att det lockar - sen kan jag på avstånd tycka det är intressant, men inget jag vill ha en karriär i.
Som nu - utbildad djurvårdare efter 3 år på gymnasiet, jag kom fram till tre saker;
1. Jag tycker om medicin och anatomi
2. Jag intresseras av odontologi (efter assist. op. och oral vård på djur)
3. Jag vill INTE jobba (praktiskt) med djur.
(Ursäkta för en lång text...)Tror det är ganska lätt att få jobb men vet inte om det hade varit intressant att jobba med, koder och dylikt... Programmera spel kanske, men ha det som jobb? Har jag nog aldrig ens funderat på. Sitter hellre med en och surfar och lämnar in på lagning om det blir fel haha. Men absolut ett bra förslag! Med tanke på dagens tekniska utveckling bör jobben öka.kenneth768768 skrev 2015-05-12 09:23:20 följande:Data då? Inte för att det kanske är status men kul iaf.
-
Jo, har ju jämt velat forska, därav just tandläkare och läkare då det är mer lättare att forska och få in en fot än t.ex biomedicinsk analytiker (antagligen just en statusgrej). Även apotekare och dylikt kan ju det.. Men det är ju så många utbildningar som innefattar "forska inom medicin"?! Civilingenjör inom bioteknik, kemiprogram osv... En liten djungel.Anonym (in the flesh) skrev 2015-05-12 10:34:18 följande:
Forskare inom medicin?
Där är det en tillgång att snöa in på ideer.
Tack för svaret!
Sen en bifråga... SKA man vara anonym här? Haha.. -
Jo jo, angående det med tandhygienist förstår jag ju att det är ett patientnära yrke. Men det är inte riktigt samma uttryck i kommunikationen som med, t.ex, en logoped eller undersköterska. En usk eller ssk har ju dessutom ansvar över liv på ett annat sätt än en tandhygienist - förstår du vad jag menar?Anonym (Personalvetare) skrev 2015-05-12 14:50:12 följande:
TS, Jag försöker inte ens citera nu men du vet ju vad jag svarar på :) Biomedicinsk analytiker har mycket möjligheter, min man arbetar med några biomed. analytiker som forskar och undervisar på universitet. Jag tror att man vinner mycket på att välja ett yrke där det finns brist på personal. Jag känner en analytiker som fick en anställning ett halvår innan examen och det var ca 25 000 i ingångslön. Biomedicinare kanske har högre status och är mer "avancerat" och mindre yrkesinriktat. Dock svårare att få jobb..
Receptarie har ganska låga antagningspoäng på universitet, senast jag kollade. Gå in på uhr och statistik så kan du kolla exakt hur det såg ut förra året, kolla i andra urvalet eftersom det oftast är mycket lägre än första urvalet. Helt ärligt så tror jag till och med att de har haft svårt att fylla alla platser. Det är inte så höga antagningspoäng på de andra utbildningarna heller. Det är svårare att komma in på vårdutbildningar för att 1. det finns mycket jobb och 2. det är inte lika stora behörighetskrav = fler kan söka dessa utbildningar.
Angående patientnära yrken så ska du kanske tänka över tandhygienist. Det är väldigt "intimt" i jämförelse med andra vårdyrken. Men det är bara min åsikt. Har arbetat inom vården X-antal år, är usk i grunden.
Och ännu en besvärlig fråga, jag har googlat men får inga raka svar, lovar att det ska vara den sistaär om du kan kan nämna några olika handlingar/utföranden (ursäkta, tappade ordet, förstår du vad jag menar) som skiljer yrkena åt? En biomedicinare kan t.ex inte arbeta som biomedicinsk analytiker då (blir nästan arg av att benämningarna ska vara så lika
)
Anonym (Pepp) skrev 2015-05-12 14:26:24 följande:Ja, med mediokra betyg kan man knappast komma in på tandläkarutbildningen. Man får ta den utbildning man har betyg för.Londonmamman skrev 2015-05-12 13:33:23 följande:Du sitter inte direkt med ess på handen och kan diktera villkoren själv. Plugga upp dina mediokra betyg om du vill åstadkomma något. Inte för att sprida negativitet men du låter både naiv och curlad som tror att mediokra betyg ska ge dig allt du vill ha.
Och självklart förstår jag att inget kommer serverat, jag har jämt tänkt läsa Fysik 2 men nu när jag står här känner jag att jag inte riktigt har lust med det, å andra sidan lär jag ju göra det ändå eftersom jag inte har lust att påbörja någon av de utbildningar jag sökt till denna höst, om jag inte kommer in på tandsköterskautbildningen eller får jobb så länge. Det är inte ens säkert att jag skulle få dispens(?) för att läsa upp resterande betyg som redan är ganska bra men INTE tillräckliga. Jag förstår hur jag låter när jag pratar om lön och status och jag är ingen snobb som masat mig genom skolan, visst, jag kunde presterat bättre men gymnasiet var en otroligt turbulent tid för mig personligen och jag läste utökat program vilket gjorde att jag läste 400poäng över fullt schema, och ändå är jag någorlunda nöjd med mina prestationer. Jag vet att jag låter defensiv men vill inte ni ska få fel bild av mig. Jag läste djursjukvård samt alla naturämnena utom just Fysik 2 (dock hoppade jag Eng 7). Om jag kommer in på tandsköterskautbildningen eller får ett jobb under tiden kommer jag SJÄLVKLART satsa på högskoleprov i en högre grad. Jag bannar mig själv för att jag lät mina svaga sidor från att göra högskoleprovet nu i våras. Jaja, ska sluta skriva nu men känner mig bara dum nu. Menade inte att göra ett sådant intryck.
Djurens biologi
BIGDJE0
C
100
Biologi 1
BIOBIO01
B
100
Djurvård inom djurens hälso- och sjukvård 1
DJRDJU01
C
100
Djurvård inom djurens hälso- och sjukvård 2
DJRDJU02
B
200
Djurhållning
DJUDJH0
B
100
Djuren i naturbruket
DJUDJR0
C
100
Sällskapsdjur 1
DJUSÄL01
C
100
Sällskapsdjur 2
DJUSÄL02
C
100
Engelska 5
ENGENG05
B
100
Engelska 6
ENGENG06
B
100
U
Entreprenörskap
ENTENR0
C
100
Fysik 1b1
FYSFYS01B1
D
100
Fysik 1b2
FYSFYS01B2
D
50
U
Gymnasiearbete
GYARNB
E
100
Historia 1a1
HISHIS01A1
B
50
Idrott och hälsa 1
IDRIDR01
C
100
Kemi 1
KEMKEM01
B
100
Kemi 2
KEMKEM02
C
100
U
Matematik 1a
MATMAT01A
D
100
Matematik 2a
MATMAT02A
D
100
Matematik 3c
MATMAT03C
E
100
Matematik 4
MATMAT04
E
100
U
Naturkunskap 1a1
NAKNAK01A1
A
50
Naturbruk
NAUNAU0
C
200
Religionskunskap 1
RELREL01
A
50
Samhällskunskap 1a1
SAMSAM01A1
B
50
Samhällskunskap 1a2
SAMSAM01A2
B
50
U
Svenska 1
SVESVE01
B
100
Svenska 2
SVESVE02
B
100
Svenska 3
SVESVE03
A
100 -
Råkade skicka utan att redigera, men U står för utökat. Ber om ursäkt för att der blev rörigt. Märkligt att en inte kan redigera...
-
Vill addera att jag vet att de är mediokra men att jag är nöjd ändå! Känns lite overkill att såhär i efterhand skickat mina betyg men jag vet ju att jag i vilket fall som helst behöver göra högskoleprov oavsett utbildning. Har t.ex 16 någonting för biomedicinsk analytiker i gbg och förra årets intagningspoäng låg på 17 så är medveten om det. NU är jag nöjd och har fått mitt sagt.
-
Vad klok och medhjälplig du är! Blir alldeles varm i hjärtat.Anonym (Personalvetare) skrev 2015-05-12 17:26:25 följande:Det är så att analytiker har legitimation, precis som en SSK eller sjukgymnast etc. Däremot kan man komplettera så att man kan arbeta som biomed. analytiker om man är biomedicinare (www.liu.se/utbildning/pabyggnad/MGBX1), ett års studier. Jag håller med om att titlarna är alldeles för lik varandra
Jag tycker inte att du har så "låga" betyg som du skriver. Vad har du för snitt när du kollar på antagning.se? Man brukar kunna se när man klickar på "behörig" om jag inte minns helt fel. Det kanske syns nu eller senare.
Har du läst utökat så borde de sämre betygen räknas bort när du söker utbildning och de utökade kurserna räknas med istället. Behörighetskurserna räknas dock alltid med, även om de är "sämre". Virrade jag till det eller är det begripligt? När jag tog examen hade jag läst utökat och rektorn ringde mig och sa att vi kunde ta bort några vårdämnen och plocka in de utökade kurserna, för att höja snittet. Det var iofs 7 år sedan.
Men nu blev det ju ytterligare ett frågetecken.. Du säger att biomedicinare är "mer avancerat", men varför är det då inte tvärtom, att det "mer avancerade" erhåller legitimation? Haha. Fast egentligen låter det ju klokast att först läsa till biomedicinare och sen bygga på för att en då är tillgänglig för fler jobb?
Snittet beror ju på utbildning, just biomedicinsk analytiker jag nämnde här i röran jag skapade hade jag 16.09 eller liknade och förra årets intagningshistorik låg på 17+ någonstans. Tandhygienist låg i övre 18, och där ligger jag på drygt 16,77 eller liknande. Vet inte om fysik 2 hade ökat det ett snäpp med blir högskoleprov i vilket fall som helst. :) Jag försöker tänka att om jag ångrar utbildning i framtiden är det inte hopplöst, förmodligen har jag en sambo med lön () och kan spara/låna pengar inför den utbildningen. Men eftersom jag precis flyttat till en stad där jag inte känner någon utom min sambo vill jag samtidigt studera rätt snart då det känns som ett sätt att åtminstone träffa tillfälliga bekantskaper.
Inte låga, men de är inte märkvärdiga, precis som någon här skrev. Så vet ju att jag får jobba på lite för att kunna bli något jag faktiskt vill, dock tror jag att jag kan få hyfsat på högskoleprovet om jag bara pluggar innan och ger mig tusan på det.
Nej jag förstår, dock minns jag faktiskt inte hur det går till för oss. Har inte reflekterat över det. Får kontakta en studievägledare på komvux och be om råd, inget ska väl vara omöjligt? -
Jo status är egentligen överskattat, det är egentligen mer ett plus haha. Ändå jobbar jag ju personligen hellre i labb än med att administrera medicin då det intresserar mig mer. Men ska nog ändå ge tandläkare ett försök, vill ju inte gå och ångra mig resten av livet för att jag inte ens försökte. Tycker det verkar vara trevligare stämning hos tandvårdspersonal än inom den "vanliga" vården, kanske för att det är något mindre stressigt? Eller så har jag bara fått en sned bild av det haha. Har hört att det är mindre "mobbning" eller vad jag ska kalla det inom tandvården mellan yrkesgrupper pga hierarki eller dylikt (kanske snackar jag goja, men det är som sagt vad jag hört). Odontologi intresserar som sagt mig >något< mer än laborationer ändå, onödigt att inte försöka även om det är svårt att komma in (ja, jag vet att jag upprepat mig multipla gånger haha).Anonym (Personalvetare) skrev 2015-05-12 18:33:59 följande:
Okej, då förstår jag. Det är ganska många som hoppar av i början med så det finns en chans att bli inringd som reserv
Biomedicin är med teoretisk och forskningsinriktad, den är på en högre nivå. Biomed. analytiker är mer praktiskt, blodprover, hantera prover och massa annat. Mer rutinartat. Efter provtagningar osv så måste någon analysera, då kommer labbassistenterna in (som det hette förut). Man kan diskutera status och jag skulle säga att tex. en SSK har högre status
(obs. min åsikt) dock finns det ju möjligheter att läsa på en högre nivå efteråt, men jag tror inte att möjligheterna att få jobb kommer öka om man läser vidare som analytiker.
MEN, bara för att det är en högre utbildning så behöver det inte betyda att den är "bättre". Status är som sagt överskattat. Det är viktigast att det finns en stabil arbetsmarknad (det är trevligt att få en massa jobberbjudanden istället för att gå till AF) samt att du tycker att yrket är intressant. Jag är personalvetare men pluggar till socionom nu för att få ökade jobbmöjligheter, lite surt att behöva läsa dubbelexamen, men men. Tänk efter före, är mitt tips
Det är en bra idé att göra högskoleprovet. Du kan även kolla videos om olika yrken, man brukar kunna hitta en del om man söker på youtube
Det lilla jag sett på platsbanken är att det verkar som om socionomer kan arbeta inom någorlunda olika instanser och det verkar finnas jobb - jag försöker få min sambo att satsa på detTack för all hjälp, har fått mig en liten tankeställare. Jag får se vad som händer - jag har ju en tendens att ändra mig
Ha det gott och hoppas du slipper ta en tredje!
(Sidnot: Jag tycker personligen att tandsköterska, tandhygienist och tandläkare låter som fina yrken så den yrkeskåren glorifieras åtminstone av mig)
-
Tack för tipset - det har jag inte ens övervägt!kaffe skrev 2015-05-12 20:15:03 följande:
Ett tips om du verkligen vill läsa till tandläkare är att läsa utomlands. I stället för att försöka höja dina betyg i Sverige kan du söka direkt till tandläkarutbildningen. Ungern och Polen är två länder med helt ok utbildningar. I Rumänien kan du komma in t.o.m utan att vara behörig. Tyvärr är utbildningen i Rumänien inte särskilt bra. Dom som läst till tandläkare där har en hel del kunskapsluckor att ta igen efter examen. Är man bara medveten om det så kanske det ändå är värt det, om alternativet är att inte bli tandläkare alls. I slutänden betyder grundutbildningen inte allt. Vill man kan man bli en bra tandläkare oavsett var man läst. Och vill man forska så är tandläkare ett utmärkt val.
Att flytta utomlands känns lite läskigt men är värt en fundering - hur mycket är jag beredd att satsa?
Ska faktiskt ta och tänkte på detta och se om det är värt att diskutera om detta med min sambo.
Ha det bra!