• ElliK

    BF januari 2016

    Äntligen plussade jag i söndags. Är bara i vecka fem och har bf 16 januari 2016. Alla ni andra som har bf i januari, låt oss följas åt under resan. :)

    Själv har jag ett barn sen innan, en son, som blir 1,5 år i juni. Har försökt med syskon sen i december.

  • Svar på tråden BF januari 2016
  • Eleonor01
    flipback skrev 2015-07-10 15:38:43 följande:
    Vi har berättat för vår dotter på 3 år och hon förstår mycket väl att mamma har lillasyster eller lillebror i magen och längtar tills den ska komma. Vi har förklarat att hon också legat i mammas mage och hon tycker det är jättespännande och ser fram emot att få hjälpa med bebin. Planerar redan att plocka undan sina pärlor och allt smått som bebisen inte får röra och stoppa i munnen :)

    Vi visade henne ultraljudsbilden och sa att det är en bebis och att den är i mammas mage. Sen hade vi tidigare pratat med henne sen kanske ett år tillbaks om bebis och ifall hon ville ha ett småsyskon så hon har pratat om det och längtat länge redan :) sen är det nog svårast att förstå för henne varför bebisen måste dröja så länge med att komma ut :D
    Lite så vi tänkte. Har också pratat mycket om det å han säger själv att han vill ha en lilla syster eller lillebror. Ska bli så kul att se hur han reagerar när vi berättar :)
  • Förstaförsökaren26

    KUB avklarat idag å vi fick låg risk tack å lov!! Våran dotter är 1.5 år så det är lite svårt för henne att förstå! Vi visade bilden från ultraljudet å sa bebis å pekar på magen men tror att hon kommer att förstå mer först när bebisen är här! Fick nytt BF datum oxå blev 16/1 istället för 17/1 :)

  • elinville
    Eleonor01 skrev 2015-07-10 13:07:44 följande:

    Ni som väntar syskon. Har ni berättat för era barn ännu? Hur gamla e de? Vi tänkte ta m vår 4 åring på första doppler lyssnandet å visa ul bilden. Tänker att det är så svårt att greppa om man inte får se å lyssna samtidigt eller tänker vi fel?


    Våra barn är 5 och 8 så de förstår verkligen och berättar för allt o alla vi möter. 5-åringen tycker att vi kan börja kalla honom storebror redan nu för "på sätt och vis har bevisen redan kommit till oss". <3

    Vi berättade efter KUB för vi ville ha alla korten på bordet när vi berättade.
  • Eleonor01

    Kub gjord på en makalöst livlig liten sak. 1:20 000! Känns väldigt bra!! Storebror har nu fått ett eget kort på syskonet som hänger på kylen. Känns mycket bra att nu kan man gå vidare å vara glad tralalala :)

  • flipback
    Eleonor01 skrev 2015-07-21 12:19:28 följande:

    Hur mår ni alla gravida??


    Här mår man fortfarande illa, vecka 16 nu. Längtar efter att det ska gå över men känns som det är långt bort!

    Hur mår du?
  • Eleonor01
    flipback skrev 2015-07-21 15:40:47 följande:
    Här mår man fortfarande illa, vecka 16 nu. Längtar efter att det ska gå över men känns som det är långt bort!

    Hur mår du?
    Känner ingenting. Gjorde inte m sonen hellre. E i v14. Väntar bara på att känna rörelser
  • Förstaförsökaren26

    Haft enormt illamående. Igår blev jag liggandes hela dagen. Har fått lerigan Comp utskrivet idag å hoppas att det ska hjälpa. Börjar jobba efter semestern på måndag .

Svar på tråden BF januari 2016