Anonym (Novemberbarn) skrev 2015-05-21 16:58:02 följande:
Jag är född i slutet av november och har aldrig förstått varför det är synd om decemberbarn. Vad är problemet?
Många av dem kanske är lite senare i utvecklingen än sina kamrater? Det är det argument jag får höra oftast.
NEWSFLASH! Utvecklingstakten bestäms inte av födelsemånad!

Jag vet att det låter märkligt för vissa men det är faktiskt helt sant!
Och varför måste man vara tidig i utvecklingen?
Jag har alltid varit tidig i utvecklingen och det är ingen jävla dans på rosor det heller. Att vara först med att lära sig läsa och skriva, att vara först med att förstå matematiken, att vara först med att få bröst, att vara först med att få mens... Inte så jävla kul alls!
Ok det var inte kul att fylla år så nära jul, men det kan man ju lösa med att införa midsommarklappar om man tycker det är ett verkligt problem.
Jag tycker lite synd om min son som är född mitt i juli och aldrig får några kompisar med på kalaset eftersom alla är på semester då, det problemet har jag aldrig haft.
VARFÖR är det synd om decemberbarn? Jag fattar verkligen inte.
Du kan ju börja med att läsa ordentligt så kanske du ser det själv...