Första barnet i säte - andra också?
Känner precis likadant, sonen satt i säte och kom med planerar snitt. Det har varit en stor sorg för jag såg verkligen framemot att få föda vaginalt.
Nu är jag i vecka 30 med nr 2 och detta är en mycket livligare bebis. Till skillnad från sonen som mest var stilla. Men denna bebis verkar också föredra säte tyvärr även om han snurrar runt då och då. Känner att det börjar bli trångt för honom så snurrar han inte och stannar åt rätt håll snart så är det nog kört.
Jag har hört att det är något större risk för sätesbjudning med tvåan om ettan satt så, men inget är ju hugget i sten.
Jag ska på tul i vecka 32 och då ska de kolla lite extra på barnets position. Är det säte så ska jag få ett tidigt vändningsförsök, redan i vecka 33 mest troligt. Annars är vecka 35 gränsen men då var sonen redan fixerad.