Gert skrev 2015-06-20 09:14:24 följande:
Hur tolkar du det faktumet att SD suger röster ur Socialdemokraterna för tillfället? Det måste väl betyda av samma retorik att SD tillhör vänsterblocket?
Sen har SD röstat ungefär 50/50 mellan förslagen som alliansen och de rödgröna har kommit med.
Jag tolkar det som att det går ordentliga högervindar åsiktsmässigt men man har röstat vänster i valet.
Svenska folket vill leva till vänster men har åsikter åt höger, man vill helt enkelt ha en Socialistiskt värld men vill inte betala för vad det kostar... det är min analys men tro inte allt en random idiot på nätet säger
Min retorik sammanför inte SD åt vänster, om en S byter till SD innebär inte att SD står till vänster. Det är en klassisk indikation att att SD lyfter frågor som just idag är populära att ta snabba poäng/väljare på.
Om det är så att man lockar väljare på populistiska frågor så kanske man kan undra om väljaren i sig var Vänster från början, höger eller just föll för typ... tiggare ut ur Sverige.
Huruvida man röstat med Regering eller Allians så ger en snabb googling ett SD som slår ut händerna i att man har ABSOLUT inte röstat med Alliansen när dem satt och ABSOLUT inte röstat med regeringen numera men faktum kvarstår att Alliansen regerade med SD´s röster, frivilligt eller bara en slump... inte vet jag.
Jag är en vanlig sketen arbetare utan politisk kompetens men jag VET att SD litar jag inte på och deras politik kommer jag ALDRIG att skriva under på, sen hur andra röstar är helt upp till dem.