Inlägg från: Anonym (anonym) |Visa alla inlägg
  • Anonym (anonym)

    Varför lånar alla till allt numera?

    Det lånades friskt förr också Tv köptes på hyrköp från Thorn, resor köptes med hjälp av resekonto.....
    Lågavlönade som vill göra en resa med sina barn kan behöva spara i 10 år för att få ihop till resan inte speciellt aktuellt så att åka på semester med Bamseklubb osv. när barnen går på gymnasiet...

    Hur många kan spara ihop 100 000 kr per år med en normal inkomst?

  • Anonym (anonym)
    Anonym (Nej) skrev 2015-06-24 14:56:53 följande:
    Nej, nu överdriver du. Plus att resan ju kostar MER om man ska betala av den i efterhand, pga räntan. Så om man inte kan spara till den i förväg så kan man väl inre betala av den efteråt heller.
    Det är inget fel att köpa på avbetalning för att göra en resa med sina barn om man kan betala av detta i rimlig tid räntan blir inte så stor dessutom blir skatten reducerad genom ränteavdragen.
  • Anonym (anonym)
    Anonym (Nej) skrev 2015-06-24 15:17:21 följande:
    Men vad är rimlig tid då? För om man inte tycker att det är rimligt att spara i ett år eller mer för att ha råd med resan borde det ju inte heller vara rimligt att betala av den i ett år eller mer. Resan blir ju inte billigare för att man betalar den i efterhand.
    Jag tycker inte att det spelar någon större roll om man avbetalar något eller om man sparar samma summa för att köpa något senare, huvudsaken är att man inte skaffar sig större kostnader än att man har råd. Att däremot köpa ny elektronik, nya kläder, nya möbler och heminredning på avbetalning för att man vill ha nytt men inte behöver tycker jag däremot inte att man ska. 
  • Anonym (anonym)
    Steven01 skrev 2015-06-24 18:15:12 följande:
    "Sen ibland kan det säkert vara smart att köpa på kredit. Säg att du har 10 000 på ett sparkonto och ska köpa en tv för samma summa. Tar du den då på RÄNTEFRI avbetalning så får du fortfarande ränta på dina egna pengar och således blir det ju faktiskt billigare."

    Stämmer inte riktigt, även om butiken inte tar ut ränta tar dom ut avgifter som motsvarar en ränta så visst betalar du för krediten. Och att få ränta på dom pengarna låter sig inte heller göras så lätt då insättningsräntan oftast är låg eller tom noll nu på bankerna.
    Om man betalar av på den kortast tänkbara tiden så rör blir några hundra i avgifter och det kan i vissa lägen vara ett bra alternativ typ när något nödvändigt gått sönder som tvättmaskin, tv eller något annat.
Svar på tråden Varför lånar alla till allt numera?