Inlägg från: Penida |Visa alla inlägg
  • Penida

    Vad är pojkfärger enligt dig?

    I min värld finns inget som heter pojkfärger men får väl hålla med här..


    Flickan och kråkan skrev 2015-07-04 20:40:57 följande:

    Om man tänker på utbudet på de stora klädkedjorna.

    Pojkar: Blå, grön, brun, svart, grå (gärna i mörka nyanser). Randigt, rutigt. Fordon, dinosaurier, sport, båt-tema.båt-tema, actionhjältar.

    Flickor: Rosa, röd, lila, orange, gul (gärna ljusa nyanser). Blommigt, prickigt. Glitter, djur (gärna söta katter), blommor.


    Avskyr CIO-metoder
  • Penida

    Har förövrigt en hel del pojkar och män i min närhet som bär rosa tröjor eller skjortor. Själv är jag kvinna och klär bäst i blått, går man ifrån alla föreställningar om vad en liten tjej eller pojke kan bära finns inga begränsningar. Det är bara tyckande och fördomar, allt skapat av vuxna människor.


    Avskyr CIO-metoder
  • Penida

    Mormorsrutan3 skrev 2015-07-06 15:54:13 följande:

    Pastellfärger överhuvudtaget tycker jag är flickfärger. Alltså ljuslila, turkos och liknande.

    Pojkfärger är i första hand blått, grått och svart, men även starka eller dova (men inte ljuva) nyanser av rött, orange, gult, grönt o.s.v.. Vitt är också OK på antingen tröjan/skjortan ELLER byxorna.


    Vad tråkigt det måste vara att känna sig så begränsad.

    Avskyr CIO-metoder
  • Penida
    Alexi skrev 2015-07-05 11:04:36 följande:

    Vad mycket svar och diskussion, roligt! Jag köper nästan bara kläder med glada färger (rött, orange, gul, turkost förutom blått och grönt) till min fyraårige son men tyvärr börjar han redan ha krav på att kläderna ska vara "coola" vilket för honom ofta betyder spindelmannen, blixten osv på, eller även den älskade Barcelonatröjan. Det är också svårt att hitta killkläder med mycket färger.

    Rosa har han haft lite grann men det är sällan det säljs rosa kläder som inte samtidigt är utpräglat tjejiga med rosetter och volanger men en helrosa skjorta hittade jag på kappahl förra året, den gjorde mig glad. jag är tyvärr inte normbrytande nog för att köpa volangerna och rosetterna.

    Letade efter en glittrig tröja till honom i vintras, alla tjejkläder har ju glitter men det är hemskt svårt att hitta på killavdelningen.


    Jag tror eller är rätt säker på att det där är vanligt, det handlar inte bara om hur barnets föräldrar ser på barnets stil utan hur kompisar och vuxenvärlden utanför bemöter barnet. Underlättar gör det alltid, tror jag, om barnet vet att det är helt okej enligt mamma och pappa oavsett hur det önskar klä sig men ja, yttre påverkan gör jättemycket. Jag har själv tyckt att det har varit apjobbigt i perioder, jag gillar kläder och mode och ser absolut inga begränsningar och har alltid uppmuntrat mina barn att hitta sin egen stil men mina barn har varit precis som dina och någon hycklare är jag inte så var plaggen praktiska och vi ändå var ute på shoppingtur fick de välja actionhjältar eller prinsessor såklart. Det var väl ett par år sedan, idag inget sånt på deras kläder.
    Avskyr CIO-metoder
Svar på tråden Vad är pojkfärger enligt dig?