Inlägg från: mammalovis |Visa alla inlägg
  • mammalovis

    Skaffa syskon?

    Frågan är väl också hur resonerar din man? Att skaffa barn i en relation är ju något ni är två om!

    Sedan beror det väl på vad ert tjafs och missförstånd handlar om. Är kärleken stark ändå eller finns det risk att ni behöver gå delade vägar?

    Här väntar vi ett fjärde barn till familjen, men tredje för respektive förälder då vi har var sitt sedan tidigare och ett gemensamt. Jag fyller 40 i år, så jag är glad att vi lyckades när vi gjorde då åldersstressen började sätta in när mensen blev väldigt oregelbunden efter ett år med minipiller. Så nu har jag snart fått det helsyskonpar jag önskade även om det inte blev i en kärnfamilj som jag nog hade tänkt från början.

    Jag är av den tron att man sällan ångrar de barn man fått, utan mer det man inte gjorde. Sedan kan ju min äldsta reta total gallfeber på mig, men jag vill ju inte ha henne ogjord heller.

Svar på tråden Skaffa syskon?