BF april 2016
Med förra barnet blev vi erbjudna kub men avböjde, kommer nog avböja denna gång med (även om det vore kul o se bebis) men även o barnet har DS så är h*n Välkommen, Älskad och efterlängtad ändå ?
Med förra barnet blev vi erbjudna kub men avböjde, kommer nog avböja denna gång med (även om det vore kul o se bebis) men även o barnet har DS så är h*n Välkommen, Älskad och efterlängtad ändå ?
Jag är i 9+5 och upplever samma sak, mår inte alls lika illa idag och brösten känns knappt. Hoppas på spökvecka och inget annat. Har UL på måndag innan min inskrivning, väldigt schysst tycker jag så att man vet att man inte skriver in sig i "onödan". Sedan skaj ag göra KUB i v 13...
Är 9+5 tidigt för inskrivning? Jag går och klagar över att jag får vänta så lång tid och min inskrivning kommer vara på 8+1 haha :P Jag bor för övrigt i Norge så det skiljer sig väl säkert från svenska system :)
Håller med dig.
Om man kan göra tester för att se avvikelser tycker JAG att man tar chansen till det. Oavsett hur efterlängtat barnet är så är det inte rätt att sätta barn till världen som kanske kommer lida sig igenom livet. Då tänker man ju mer på sig själva än det kommande barnet. Och dessutom har man fler barn sedan innan så kommer ju tiden inte kanske räcka till för det barnet på samma sätt OM det föds ett barn men någon sjukdom.
MEN detta är min åsikt (o troligen kommer inte alla tycka som jag)
Vad sa släkten? Mitt illamående håller i sig, men har börjat få småsug helt plötsligt. Idag var det rostade cashewnötter! Mmmmm :)
Hejsan på er! Går in i vecka 10 imorgon , 1/4 avklarat! Jag har nu varit fri från illamåendet i två veckor. Lite orolig är man, kan tillochmed dricka kaffe igen. Molvärk är nog de enda jag känner.
Ska till bm på torsdag, blodsocker, blodtryck och urinprov ska också lämnas. Och så har vi berättat för dem i släkten, magen går INTE att dölja, haha. Hoppas ni alla mår bra!
Svärmor va den som gav bäst reaktion, hon börja gråta den stackarn :) mamma va lite "jaha" men hade förväntat de. Annars har de bara varit "ja om de är de ni vill, grattis"..
Ja småsug har jag med, speciellt efter center/plopp/all choklad ;) sedan är jag konditor så de blir en del bak. Igår gjorde jag kanelbullekladdkaka :)
Bm besök idag, blodsocker och blodtryck ska tas och urinprov lämnas .
Jag är i v 10 9+2. Men är så orolig för hela dagen har de gjort ont i magen. Huggit och dragit i nederdelen av magen. Har ringt 1177 men de sa att dessa veckor växer livmodern väldigt snabbt och därför kan de kännas extra mycket. Men om smärtan blir outhärdlig eller jag får blödningar ska jag åka in. Ska ringa min BM om de inte gått över tills imorgon. Nån som känner igen sig?
Resultatet från blodprovet från bm-besöket kom idag. Hcg nivån va hög (kollade tecken på missfall), 62000 låg de på så hon sa att jag va "jättegravid" :) järnvärdet låg på 17 (kollat genom blodet) så nu gäller Niferex :( nästa besök 15/10 sedan efter de ul i slutet på oktober :) någon mer som ska kolla kön?
Jag hade glömt bort att immunförsvaret blir sämre vid grav. Öroninflammation. Jag har såååå ont! Obligatoriskt seminarium imorgon i skolan jag undrar hur jag ska orka. Däremot har illamåendet försvunnit. Så tacksam för något.
Håller med om att tiden går långsamt. 13 dagar kvar till ul för oss.