• Kobia

    För gammal bensin?

    En förgasar-bil som har stått i 4 år vill inte gå på bensin från tanken, plus 4-5 liter ny påfylld. Kan det vara för gammal bensin?

  • Svar på tråden För gammal bensin?
  • Kobia

    Den startar med slang till dunk före filtret.

  • Kobia
    ErnstHugo skrev 2015-08-02 09:36:35 följande:
    Kommer bensinen fram hela vägen från tanken?
    Osäkert så det kan vara ett annat fel.
  • Kobia
    ErnstHugo skrev 2015-08-02 09:49:49 följande:
    [quote=75591038][quote-nick]Kobia skrev 2015-08-02 09:41:16 följande:[/quote-nick]
    Osäkert så det kan vara ett annat fel.
    [/

    Jag hade nämligen en entusiastbil där jag misstänkte samma fel som du med gammal bensin när jag skulle starta efter vinterförvaring. Dock visade sig att den bakre matarpumpen hade kärvat så att bensinen inte kom fram.
    Det kan vara skit i tanken eller armaturen som rostat sönder för tankmätaren rör sig inte. Tips nu att ta från returledningen.
  • Kobia
    Haskel skrev 2015-08-02 10:16:47 följande:
    Bensin blir sämre av att stå länge i tanken, dock inte så dålig att inte bilen ska gå på den. Kondens är dock ett vanligt problem. Alltså vatten i tanken vilket gör att inte bilen startar, eller går dåligt. Ha lite K-sprit i tanken.
    Men har bilen stått länge är brukar förgasaren krångla. Packningar blir torra, och nålventiler fastnar. Typiskt tecken, är om bilen startar/tänder, då man pumpar/gasar några gånger innan start, eller häller lite bensin i förgasaren. Men att den inte går på tomgång.
    Går perfekt på bensin från dunk men inte alls från tanken, ser inte att det kommer fram någon.
Svar på tråden För gammal bensin?