Hund som ätit choklad?
Mina ena hund, på ca 6 kg (tror jag det är, ev den på 3 kg) har ätit upp ca 85 g av den här chokladen:klicka för att se bild någon fara tro? det är ju inte mörk choklad.
Mina ena hund, på ca 6 kg (tror jag det är, ev den på 3 kg) har ätit upp ca 85 g av den här chokladen:klicka för att se bild någon fara tro? det är ju inte mörk choklad.
t
Det står "fylld med mjölkchoklad och grädde 36% kakbitar 8%"..
Ja herregud, visst är jag dum i huvudet som frågar här. Dock är det jag hört att det inte är någon fara om det är mjölkchoklad, och hunden är inte påverkad. Hon åt det inatt och jag vaknade nyss. Veterinären brukar enbart säga (oavsett fråga) att man ska avvakta om hunden inte mår dåligt.
Jaja men dåså, kör på med vad "veterinären brukar säga" och fortsätt sök svar på familjeliv...
Jag är på väldigt bra humör faktiskt. Förstår dock inte riktigt kopplingen mellan dåligt humör och att skippa nätet.
Vill man däremot inte höra andras åsikter ska man antagligen låta bli att skriva i forum :)
MoaEllis: Nej jag svarade för att du bör ringa en veterinär, vilket hade varit en väldigt
mycket bättre lösning än att fråga här.
Sen att du går i försvar direkt och påstår att jag kallar dig dum i huvudet får stå för dig.
Ingen av hundarna har ens haft diarré idag... Jag kanske åt upp den själv i sömnen