Inlägg från: Anonym (Anna) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Anna)

    Mångkultur

    "Mångkultur berikar vårt land"

    2023-2024 detonerade 278 sprängladdningar - flera oskyldiga har dött

    Den första månaden i jan-25 detonerade 31 sprängladdningar

    Våra äldre har blivit våldtagna av unga män från Somalia. Denna gång skrev de ut deras namn.

    Ingår detta i invandrarnas kultur?

  • Anonym (Anna)
    Anonym (Anna) skrev 2025-03-03 10:03:34 följande:

    "Mångkultur berikar vårt land"

    2023-2024 detonerade 278 sprängladdningar - flera oskyldiga har dött

    Den första månaden i jan-25 detonerade 31 sprängladdningar

    Våra äldre har blivit våldtagna av unga män från Somalia. Denna gång skrev de ut deras namn.

    Ingår detta i invandrarnas kultur?


    Jag är uppväxt i ett tryggt och säkert Sverige, men nu ser det ut så här. Hur ska man då kunna tycka att mångkulturen är något positivt? Det var inte så här när Sverige var svenskt.

    Under 2024 skedde 296 skjutningar, 44 avlidna och 66 skadade.

    Av nationalekonomer uppskattas att en skjutning med två skadade kostar samhället 75 miljoner. Då är det inräknat för bland annat vård, polis och rättsväsendet + dolda och indirekta kostnader.

    I utsatta områden blir polis och blåljuspersonal utsatta för hot och stenkastning.

    Affärsinnehavare måste betala till kriminella.

    Socialtjänsten och Försäkringskassan utsätts för hot.

    Vissa akutmottagningar behöver vakter på grund av hot mot personalen.

    Påskupploppet kostade 20 miljoner, och 71 poliser blev skadade. Eftersom det handlade om Koranen så var det bara invandrare som var inblandade.

    Men av oss etniska svenskar så förväntas det ändå att vi ska uppskatta det nya multikulturella Sverige. Och om vi inte gör det så är vi rasister.
  • Anonym (Anna)

    Jag googlade "svensk kultur", och det skrevs då om våra jultraditioner, påsk, midsommar och skolavslutningar. Inom islam ska man bara fira de två islamiska högtider som finns; eid al-fitr och eid al-adha. Det betyder att muslimer inte firar påsk, midsommar, födelsedagar eller jul. Inte heller Alla Hjärtans Dag eller Halloween.

    En vän till mig arbetade som lärare i grundskolan, men bytte jobb. Det var hela tiden diskussioner om svenska traditioner, muslimerna tog inte någon som helst hänsyn till vår kultur. De accepterar inte skolavslutningar i kyrkan, och därför måste vi ta bort denna fina tradition. Varför ska vi inte kunna vårda vårt kulturarv för att ta hänsyn till en helt annan religion? Det är inte längre tillåtet att sjunga "Den blomstertid nu kommer".

    Midsommar är kanske den mest kända svenska traditionen. Då många svenskar samlas för att fira midsommar och äta god mat fastar muslimerna eftersom det fortfarande är ramadan. Kommer Midsommar att försvinna? För en muslim kan Midsommar vara "kränkande", dessutom så dricker vi mycket alkohol!

    Muslimer firar inte påsken eftersom det inte är en del av deras tro och traditioner.

    Att fira lucia och jul på ett traditionellt svenskt sätt går inte ihop med islam. Kommer det också att försvinna?

    Även om islam inte förbjuder nyårsfirande så "avråds från överdriven extravagans eller aktiviteter som strider mot islamiska värderingar.

    Svenska barn tvingades vara med på firande av Id och fick halalmat trots att de inte är muslimer. Mångkulturen verkar bara slå åt ett håll, och islam strider mot de svenska traditionerna. Varför ska bara vi kristna behöva ta hänsyn och ta bort vår kultur och våra traditioner? Sverige är nu ett land som håller på att infiltreras av muslimska sedvänjor. Jag är tacksam att jag är äldre och inte har några barn. 

  • Anonym (Anna)
    Tom Araya skrev 2025-03-04 16:02:34 följande:
    Nej, inte om man från början tydligt definierar vad man menar. Om det dessutom är staten/regeringen som gör definitionen och är den som arbetar utifrån den eller ger instruktioner till andra myndigheter, så är risken låg för att andra tolkningar kan få någon påverkan.
    Anonym (FFFFFF) skrev 2025-03-04 15:31:29 följande:
    Vi kan väl testa ditt resonemang. Vad anser du rent praktiskt ska göras för att motverka "mångkultur"? 
    Hela samhället ska ända från början tydligt visa och informera om svensk kultur, med betoning på värderingar, normer och lagar som det betydande att förstå och ta till sig.

    Undervisning av bra kvalitet i det svenska språket är också viktigt.

    Det ska vara tydligt vad som förväntas av dem (något som många invandrade har efterlyst).

    Hur man efterlever detta ska också påverka huruvida uppehållstillstånd förlängs, tillfälliga uppehållstillstånd omvandlas till permanenta och i förlängningen även möjligheten till medborgarskap.

    Jag har med detta också idéer om en kurs eller skola som ersätter SFI, där man läser svenska, engelska, samhällskunskap och historia under 4 år. Första året på heltid, sedan med allt mindre tid vid skolbänk i klassrum och mer tid ute i samhället på bl.a. arbetspraktik mm. Sista året kanske man har bara några få timmar i veckan på skolan. I den här kursen ska det infogas mycket studiebesök på myndigheter, företag/arbetsplatser och samhällsviktiga verksamheter som exempelvis reningsverk och avfallshantering.
    Detta låter mycket bra! Det måste ställas högre krav på dem som kommer hit. Nu tar det 6-7 år innan hälften kommer ut i arbetslivet. Och för att göra det så måste de lära sig att prata bra svenska, och inte nöja sig med slarviga grundkunskaper. Detta orsakar många problem inom både äldre- och sjukvården. 87% av arbetsgivare har vid en undersökning ansett att detta kan vara en fara för de gamla när det gäller säkerhet. Min gamla mamma har berättat att de pratar på modersmålet när de pratar med varandra.

    Rapporterna från SFI, svenska för invandrare, är dock ganska så dystra:
    46% avbröt kurserna.
    37% hade inte fått godkänt betyg i någon kurs efter fem år.
    Under fem års tid hade 63% avslutat minst en kurs.

    Det finns även elever som efter ett par år efter att de har lämnat SFI varken studerar eller har ett arbete. Det gäller då främst elever som bara har ett enda betyg i en lägre kurs, eller som avbröt studierna utan något godkänt betyg alls. Hur ska de då kunna försörja sig? Och hur mycket bidrag på grund av studier är då helt bortkastade?

    Sverige har historiskt sett haft den högsta läskunnigheten i världen. Men enligt en undersökning från Statistiska Centralbyrån 2024 är c:a 780 000 mellan 16-65 år analfabeter. Hur ska de då kunna försörja sig? Vad är alternativet? Permanent utanförskap, och i värsta fall gängkriminalitet?

    Nu ska invandrare lära sig grundläggande svenska på två år. Men nu är det dags att det ställs krav, och de ska inte kunna avbryta eller studera i fem år utan att ha avslutat en enda kurs.

    KillBill: Nej, detta är inte "missuppfattningar, feltolkningar eller lögner" som du alltid brukar skriva om du inte gillar sanningen. Uppgifterna kommer från SFI eller Statistiska Centralbyrån. Och vi behöver inga artiklar om att etniska svenskar minsann också är analfabeter. På 80-talet var den siffran 1%.
  • Anonym (Anna)
    Cheers skrev 2025-04-01 17:48:48 följande:
    Islam ÄR olitisk till sin natur.

    Islam är både en religion och en samhällsideologi.

    slam innehåller således en mängd obligatoriska levnadsregler som gör att den inte passar in i väst. Vi har helt andra samhällsideal om demokrati, jämställdhet, yttrandefrihet o.s.v.

    Vi är lyckligtvis inte en teokrati där man tvingas att att tycka eller leva på ett visst sätt så som mullorna eller ayatollorna tvingar folket att göra. 

    Det handlar inte bara om s.k. islamism. Islam är helt enkelt dålig i grunden. I synnerhet hos oss i Sverige och i väst.
    Instämmer. Om vi kristna skulle flytta till deras hemländer, skulle vi då ställa samma krav när det gäller våran religion? Vi skulle inte heller anse att de är "orena och otrogna". Att man ska ta seden dit man kommer verkar vissa av dem inte bry sig om. När Sverige var svenskt var kristendomen den största religionen här i Sverige. Så varför ska vi hela tiden behöva ta hänsyn till dem som kommer hit?
  • Anonym (Anna)

    www.youtube.com/shorts/u3i1j8Zz7AM

    Varför ska vi behöva uppleva detta i Sverige? Invandrare som orsakar bråk, gapar och skriker på invandrarsvenska och är allmänt uppkäftiga mitt på gatorna och stoppar trafiken. De fick komma hit till Sverige och blev väl mottagna, men beter sig så här respektlöst. Läser man kommentarerna, så är folk ganska så frustrerade över dessa människor som har kommit hit.

  • Anonym (Anna)
    KillBill skrev 2025-05-01 12:36:43 följande:

    Den stora frågan är vad som egentligen pågår hos dig. Varför antyder du att jag skulle försvara terrorister och mördare, när det enda jag gör är att lyfta fram det uppenbara faktumet att grymheter har förekommit och fortfarande förekommer inom alla religioner?


    Jag vet inte hur gammal du är, men vi som minns 70- och 80-talet vet att även dåtidens terrorism och politiska mord i flera fall hade kopplingar till kristendomen (till exempel konflikten på Nordirland). Under 90-talet bevittnade världen hur hundratusentals människor mördades, lemlästades och fördrevs i Rwanda ? ett folkmord där en stor del av förövarna var kristna. I närtid har vi kunnat läsa om hur pojkar våldtagit inom katolska kyrkan och om flickor, vissa så unga som tio år, som nekats abort efter att ha våldtagits. Tycker du inte att det är fruktansvärt att våldtagna småflickor förvägras abort med kristendomen som försvar?


    Min poäng är varken att försvara eller att utmåla någon särskild religion som ond, utan att konstatera att våld, fanatism och övergrepp kan frodas inom alla religiösa traditioner.


    Jag värnar om ett Sverige där grundläggande demokratiska principer försvaras. Det innebär religionsfrihet vare sig det handlar om kristendom, islam, judendom eller m.fl så länge detta sker inom ramen för lag och mänskliga rättigheter.


    Anser du att alla religioner, till exempel islam, har rätt att existera och praktiseras i Sverige?


    I en annan tråd ställdes frågan "är islamisering bra" och man kunde rösta. 83% svarade nej, så det verkar vara etniska svenskars inställning till detta. De som röstade "ja" var väl invandrare. 25% av befolkningen är invandrare, och vi ska inte behöva plågas av böneutrop. Om vi flyttade till deras länder, skulle de då acceptera att kyrkklockor skulle dåna? Knappast troligt. Så varför ska vi behöva acceptera detta?
  • Anonym (Anna)
    KillBill skrev 2025-05-01 22:18:07 följande:

    Tror du verklingen att en ihopsnickrad enkät i en tråd på Familjeliv utgör ett statistiskt tillförlitligt underlag? Det är väl främst den här typen av lirare som svarar.. 
    Skrattande

    www.facebook.com/watch/


    Det var visst väldigt känsligt att 83% är emot din religion islam.

    Det heter inte "verklingen" utan verkligen.

    Och nu fick du det sagt, du anser att alla på detta forum är idioter. Varför är du då här 15 timmar om dygnet?
     
  • Meddelande borttaget
  • Anonym (Anna)
    Zappan skrev 2025-05-02 14:01:31 följande:
    "Mångkultur i politisk bemärkelse handlar dock inte om det som ovan nämnts, utan om de grundläggande värderingar som vårat samhälle vilar på. I fortsättningen är det just detta jag avser med begreppet kultur."
    Jag kallar det lag. Lag är kodifierad kultur.
    "Vi är i nordvästra Europa, norden eller Sverige långt ifrån perfekta i våra politiska system, samhälls- eller rättssystem, men vi har i alla fall kommit god bit på väg och har sedan länge, nästan uteslutande haft en utveckling åt rätt håll. Vi är relativt sett bra på demokrati, friheter, rättigheter, rättssäkerhet, jämställdhet och sekularisering av stat och samhälle.
    Jag kan inte under några som helst omständigheter gå med på att backa i den utvecklingen och därför är jag mot alla politiska och religiösa extremfalanger samt mångkultur (i den rent politiska bemärkelsen). Vi skall i Sverige endast svensk kultur ha och dit räknas (i sammanhanget) inte att man måste äta kräftor och surströmming, fira jul, ta sig en sup, dansa "Små grodorna" o.dyl. Ej heller har etnicitet eller hudfärg med detta att göra."
    Lagen gäller ALLA.
    "Det kan väl knappast ifrågasättas att människor uppväxta och fostrade i kulturer som står långt ifrån vår, kommer ha svårare att ta till sig och acceptera vår kultur som sin egen, att leva efter och godkänna individer bland sina nära och kära att leva efter."
    Lagen gäller FORTFARANDE ALLA. Även om man har levt i samhällen med helt andra lagar (kodifierade kulturer), det är ingen förmildrande omständighet.
    "I vissa fall har även religiös övertygelse samt grupptrycket inom etniska grupper som delar samma kulturella bakgrund en viss bromsande inverkan i detta.
    Med hänsyn till detta anser jag det inte som självklart att alla som kommer hit som flyktingar ska få permanenta uppehållstillstånd och medborgarskap för att leva här resten av livet, utan vissa bör så snart läget tillåter återvända till sitt hemland."
    Man får normalt inte PUT, det är ett beslut som omprövas av Migrationsverket. Man kan få tillfälligt uppehållstillstånd, TUT.
    Skälen varierar, skyddsbehov är en anledning. Arbete, studier, familjeåterförening (ja Conny-Ponny-Ronnys filipinska fru bl.a.)
    är andra. För 31 länder behövs inga TILLSTÅND överhuvudtaget för att uppehålla sig i Sverige, det är en AUTOMATISK RÄTT.
    Omvänt har svenska medborgare automatsk rätt att uppehålla sig i 31 länder, no questions asked. Det är ditt eget ansvar att
    försörja dig lagligt, och se till att du har sjukförsäkring.
    "De som exempelvis ens någonsin funderar på något som helst stöd (om än bara även det i tanken) eller engagemang för IS/ISIS borde aldrig haft ett svenskt medborgarskap om de inte fått det automatiskt vid födseln och några nya uppehållstillstånd borde då ej heller beviljas för dessa personer, i synnerhet inte om de återvänder till Sverige efter att aktivt tagit del i IS's aktiviteter någonstans i världen."
    Medborgarskap FÅR man inte, man måste ansöka. Ansökningen prövas, du får inte ha varit straffad eller ha skulder. 
    Du får din moders medborgarskap vid födseln. Så var det med min styvdotter.
    Ett svenskt medborgarskap kan inte dras in, det är grundagsskyddat i Regeringsformen. Om Sverige skulle dra in Kent Ekerots medborgarskap,  vilket land skulle ta emot denne lille superaggresive statslöse jude med kazakiskt ursprung? Hans kazachiska mamma 
    hade ett sovjektiskt medborgarskap, Sovjet upphörde för 34 år sedan. Vad har kazacherna gjort för ont för att behöva ta hand
    om Kent Kazarin-Ekerot? 
    Varför ska kurdiska styret i Irak ta hand om en massa rövhattar med svenskt, enbart svenskt, medborgarskap som åkt ner 2014
    och svinat, mördat, våldtagit lokalbefolkning? Kurdiska självstyret vill inte ta hand om Sveriges mentala atomsopor. Det är Sveriges ansvar att straffa dem. 
    Det är inte olagligt att ha sjuka åsikter eller ens bilda Föreningen för Sjuka Åsikter. Det står inskrivet i Regeringsformen, som är
    en grundlag. Det står dig fritt att bilda föreningen Pedofila Arbetsgruppen PAG, eller "Vi Fria" som Kjell Rindar kallade förbundet,
    som delade postlåda med RFSL (google is your friend).
    Idéer och att propagera för dem är inte olagligt. Handlingar (som våldtäkt mot barn) är däremot i högsta grad olagligt, men det är personen som genomför dem som straffas, inte eventuella föreningar som brottslingen
    är med i. Bandidos MC, Muslimska Brödraskapet a.k.a. Sveriges Muslimska Råd (google SMR + Nalin Pekgul), 
    Ryska Folkförädarföreningen i nån källarlokal i Göteborg...alla är tillåtna. 
    Däremot kommer det GIVETVIS att få en massa sociala konsekvenser att bete sig som ett rövhål. Jag har inga problem att be
    asiat-Kent dra åt helvete, peddo-Kjell, massa blådårar i Stalinistiska Kampförbundet. Jag bad personligen NMRs f.d. chefsideolog 
    från Finspång dra åt helvete och meddelade AFA var han fanns. Även om han idag har skickat hela NMRs arkiv till Expo och lever under
    dödshot så skulle jag inte pissa på honom om det brann i hans tänder. Han har inte gjort nåt olagligt men han har livslång paria-stämpel
    på sig i hela länets kulturliv. 
    Instämmer!
  • Anonym (Anna)
    KillBill skrev 2025-05-09 18:49:43 följande:

     


    Hej Tom, varför svarar du inte på min fråga? Varför påstod du att det inte är förbjudet att samla in pengar till terrorism när det varit förbjudet i mer än 20 år?


    Även om jag inte är Tom så skriver jag ett inlägg. Du har även frågat mig varför jag inte har svarat på din fråga, och det har gjort dig frustrerad. Men det finns annat här i livet att göra; jobb, familj och vänner. Och då kan det gå några dagar, eller längre, innan man läser denna tråd.
  • Anonym (Anna)

    Idag i Expressen. 

    Finland ser Sverige som ett skräckexempel

    "Oro för växande segregation. Förut, på 70-80-talet, var Sverige vår främsta förebild inom välfärdsbyggen. Man sade: "så där ska Finland se ut om 10 år. Ni var framtiden för oss. Nu är den svenska gängkriminaliteten ett skräckexempel - och vi kommer att vara där ni är om 10 år om ingenting görs".

    Turisterna i Helsingfors: "Stockholm? Aldrig i livet!"

    Sverige skapar internationella rubriker för segregation, gängskjutningar och barnsoldater. 

    "Även svenskar kan bo i segregerade områden, eller gå i segregerade skolan" skriver KillBill. Då måste han bo under en sten eftersom han inte har en aning om vad svenskar anser om detta. "White Flight" - svenskar flyr från detta. 

Svar på tråden Mångkultur