• Anonym (!)

    Bryr mig inte om pojken som drunknade!

    Anonym (-) skrev 2015-09-04 15:50:41 följande:

    Jag blev illa berörd och fick gråten i halsen.

    Men efter att ha sett all uppståndelse bland vänner på FB som jag vet i vanliga fall skiter i tredjevärlden, så blev jag mer förbannad än något annat.

    Tycker fortfarande att det som händer är hemskt, men allt runt omkring har gjort att jag fått avsmak.


    Känner så oxå. Alla visste om kriget och allt vad det innebär redan innan. Att det behövs en så tragisk bild att fatta innebär att folk har inte brytts sig innan. Flera barn har dött unnan denna lilla pojke. Det har pågått länge och först nu reagerar folk. Det har stått i tidningar länge hur flyktingar dör under flykt. Känns så fel då folk kunde ha ingripit tidigare.

    Men sanningen är Så länge vi inte själva behöver offra oss mer än att skänka några hundralappar en gång samt dela en hemsk bild kan vi klappa oss på axeln och känna oss som medmänniskor. För då har vi gjort vårt. Kriget ändras inte och det kommer fler flyktingar och barn.

    Vi tar inte ens hand folk som redan bor/har fått asyl i Sverige!!!
  • Anonym (!)
    Anonym (empatistörd?) skrev 2015-09-04 14:24:31 följande:

    Jag har läst aftonbladet, tittat på nyheterna. Trots att jag förstår att jag borde, så känner jag ingenting när jag ser bilden av det döda barnet. Bryr mig inte om att folk dör på Medelhavet eller svälter i sina byar. Jag försöker tänka att det kunde varit mina barn, men det hjälper inte. På begravningar brukar jag låta bli att blinka för att det ska komma en tår eller två, men jag har aldrig varit ledsen. Inte ens på min pappas begravning. Känner aldrig för någon utanför min familj men blir illa berörd om jag ser ett påkörd djur och kan inte döda en abort om vi metar. Jag har aldrig berättat det här för någon men jag måste få veta om det finns någon annan, eller om jag bör söka vård.


    Vissa känner inte något för någon de inte känner. Du skriver att du bryr dig om dem som har nära.

    Vet flera som tex hört att en människa fått cancer och säger endast vad synd och inte tänker mer på det eftersom det inte är någon nära och som du kan relatera till. Så helt empatilös är du inte.

    Sen finns det folk som ser upp till djur mer än människor och det kan ha sina orsaker.
  • Anonym (!)
    Anonym (Autism) skrev 2015-09-04 22:23:46 följande:

    Men det är väl bra att folk bryr sig. Bättre sent än aldrig.


    Ja absolut men nu är det mer som en status grej. Vilket blir bara löjligt. Sluta uppdatera status till samma vänner över att vi måste hjälpa. Skriv istället vad du gjort och gör.
  • Anonym (!)
    Anonym (Autism) skrev 2015-09-04 22:23:46 följande:

    Men det är väl bra att folk bryr sig. Bättre sent än aldrig.


    Ja absolut men nu är det mer som en status grej. Vilket blir bara löjligt. Sluta uppdatera status till samma vänner över att vi måste hjälpa. Skriv istället vad du gjort och gör.
Svar på tråden Bryr mig inte om pojken som drunknade!