Inlägg från: Anonym (suck) |Visa alla inlägg
  • Anonym (suck)

    Bryr mig inte om pojken som drunknade!

    Anonym (fcts) skrev 2015-09-07 14:25:54 följande:
    kerhetspolitik.se

    globalis.se

    gatestoneinstitute.org (bl a sv.gatestoneinstitute.org/6253/turkiet-is-kurder)

    seriösa icke främlingsfientliga nyhetssidor utan kopplingar till nynazistiska
    orgaisationer, t ex dn (bl a www.dn.se/nyheter/varlden/skracken-ar-tillbaka-bland-turkiska-kurder/)

    riksdagen.se (bl a data.riksdagen.se/dokument/GS02U232 som har några år på nacken men som framgår av övrig rapportering kvarstår situationen)

    O s v, o s v...

    Vad jag gör för flyktingarna har du ingen aning om och har heller ingen betydelse för hur felaktig synen på kurdernas påstådda trygghet i Turkiet är
    Första länken är felaktig. Andra länken leder till följande info:

    År 1999 blev PKK:s ledare Abdullah Öcalan fångad och dömd till döden, en dom som senare ändrades till livstids fängelse. Efter domen tog Öcalan offentligt avstånd från användningen av våld och efter en kort tid deklarerade PKK vapenvila.


    Vapenvilan gjorde att säkerhetssituationen i sydöstra Turkiet förbättrades och i anslutning till att Turkiet ansökte om medlemskap i EU har även den turkiska behandlingen av kurderna förbättrad. Kurderna fick sina politiska rättigheter utvidgade och förbudet mot att offentligt använda det kurdiska språket upphävt.  

    3:e länken handlar om medelhavsmigranterna och inte om kurder i Turkiet.... Var är den fakta du påstår dig ha??

  • Anonym (suck)
    Gott&blandat55 skrev 2015-09-09 12:00:13 följande:

    Att du inte känner någon empati för den lille pojken som drunknade får mig att må illa. Och alla som säger motsatsen, är en störd psykopatisk, känslokall pissmänniska. Det enda jag kan önska dig är att en dag få känna detsamma som den föräldern känner för att du på så sätt kan få känna förståelse och medlidande när det händer dig själv.

    Just nu är det bara en liten främling som du aldrig träffat. Hade det varit din egen son som drunknade hade du reagerat annorlunda. Jag lovar dig! Du vet bara inte om det för att det inte har hänt dig.

    Jag hoppas att du en dag ångrar att du ens sagt det här högt inför andra. Jag hade skämts ögonen ur mig om jag hade ens tänkt tanken som du gör.


    Varför ska man känna empati med honom? Han är död, han känner inget. Att hans pappa var en idiot som såg till att utsätta familjen för en livsfarlig resa, som slutade med döden för alla utom pappan, är inte ett skäl att känna empati. 

    Däremot känner jag empati för de människor som tvingas fly av riktiga skäl.
  • Anonym (suck)
    Gott&blandat55 skrev 2015-09-09 12:36:47 följande:
    Fy fan vilken patetisk ursäkt till en människa du är. Jag vet att om jag fortsätter diskutera med era IQ-befriade TROLLHJÄRNOR, kommer jag bara att slösa min dyrbara tid i onödan. Jag ska inte ens behöva förklara varför. Om du däremot inte gör det, hoppas jag att vi aldrig kommer att ses någon gång i våra liv. För jag vill inte tro att det finns sådana här personer som du och Ts hävdar sig vara.

    Till er andra som tyckte att det var juu sååå konstigt att de inte stannar i Ungern, Serbien eller Turkiet: kolla bara klippet på vad den ungerska kamerakvinnan som sätter krokben för flyktingar som flyr med barn i armen. Inte ska jag behöva föreläsa om hur bland annat kurder behandlas där? Eller måste jag det? TRO FAN ATT JAG SPYR PÅ ER DÅ!

    Mvh

    "En utländsk som också flytt från krig"
    Jag har mätt min intelligens och är väldigt säker på att den är högre än din, med tanke på hur du resonerar.

    De hade levt 3 år i Turkiet. De hade bostad. Det gick ingen nöd på dem. Men pappan ville till Europa för att få tänder. Det finns ingen anledning att känna empati med någon som är död. Och pappan valde medvetet att riskera sin trygga familjs liv så honom kan jag verkligen inte känna empati för.

    Att du drar in riktiga flyktingar i diskussionen om den där 3-åringen, säger mer om din oförmåga att hålla dig till ämnet, än vad det gör om hur jag är som person, vad jag gör för att hjälpa osv. 

    Det finns många som flyr på riktigt. Dem hjälper jag. Sen finns det vissa som försöker ta chansen att få det ännu bättre i ett land som t.ex Sverige, med alla de sociala förmåner som vi har. Dem tycker jag inte synd om.
  • Anonym (suck)

    En död människa har inte behov av att andra visar empati. Sen får du använda dina känslor hur mycket som helst. I det här fallet så gick det ingen nöd på familjen och det är pappan som valde att riskera sin familjs liv!

  • Anonym (suck)
    Gott&blandat55 skrev 2015-09-10 12:10:45 följande:
    Vad tråkigt att du inte är mer källkritisk och litar blint på vad folk skriver på sociala medier om pappans önskan av "gratis tandvård i Sverige" , "pappan är skyldig till deras död pga hans tänder". Det är så sorgligt att läsa de här kommentarerna.

    Han kanske bodde i Turkiet i 3 år. Familjen kanske skulle ha stannat där och behandlats som svin av dagliga diskrimineringar och särbehandlingar. Då skulle åtminstone familjen ha levt. Men säg fan inte om att han dödade sin familj pga tänder. Sjunk inte så lågt, även om du är en stolt SD:are är du snäll.

    Idag är det så jäkla många lögner som sprids i världen att man inte tror på nåt av de till slut. Först skulle familjen till Kanada och deras Migrationsverk hade bekräftat denna information och om deras ansökan. Nu var det visst Sverige dom ville till helt plötsligt. Nä nu får det vara nog med all bullshit. Jag vill inte läsa massa propaganda utan istället Fokusera på Alan och hans bror som så tragiskt drunknade i vattnet. Likt många andra barn. Jag är för trött på att bli arg numera. Jag blir bara ledsen ... Jag hoppas du känner medlidande.
    Ledsen att göra dig besviken men det är inget som jag har läst på sociala medier. Att du har för vana att lita på vad som skrivs där betyder inte att jag gör det.

    De var i trygghet i Turket. Ingen ISIS hängde dem i hälarna, varken innan de flydd till Turkiet eller efter. Det finns även seriösa källor på att pappan inte alls var med på båten själv och att det är pga det som han är den enda överlevande. Han ville skicka frun och barnen före så att han skulle kunna komma efter som anhöriginvandrare...

    Han har aldrig sökt asyl i Kanada enligt Kanadensiska myndigheter... Det är många lögner som blir till sanningar för vissa människor. Men även om man tror på det man ljuger om så blir det inte mer sant.

    Det finns riktiga flyktingar och så finns det de som bara tar chansen att få ett bättre liv. 
  • Anonym (suck)
    Gott&blandat55 skrev 2015-09-10 12:56:15 följande:
    Dummani skrev 2015-09-10 12:37:21 följande:

    Det finns intervju med Alans faster (pappas syster alltså) där hon berättar för TV Canada att hon ville ha sin bror i Canada, men tipsade att innan han åker dit ska han åka till Sverige och fixa sina tänder!!!!!! Så JO han dödade sin egen son!!!! bara för att han ville ha fina tänder INNAN han åkte vidare!!!!


    Har du länk på klippet? Hade gärna velat se det. Sen behöver väl du inte formulera dig på det sättet som en omogen högstadie-elev. Du kan inte säga att han dödade sin egen son. Först och främst var hans nr 1 att göra på listan: att säkra hans barns och frus framtid och se till att de är trygga. Att det gick helt snett och istället tog livet av dom är en annan femma. Jag tror verkligen inte på att hans agenda var att ta död på dom. Ingens av de ca 2000 som dött i Medelhavet var det. De kunde väl inte förutspå deras framtid och se att de kommer hamna i botten av havet.

    Förresten är det väl inte gratis tandvård i Sverige eller har jag missat något?
    Länken finns i en av trådarna om ämnet här på Fl.

    Han skickade dem i döden för att han ville få det ännu bättre. Han skulle aldrig ha skäl för att få stanna i Sverige annat än för att han är syrian.

    Asylsökande har gratis tandvård.

    Det är många fler än 2000 som har dött på Medelhavet sedan migranter började försöka fly den vägen...
  • Anonym (suck)
    Gott&blandat55 skrev 2015-09-10 13:39:54 följande:
    Jag har också läst att pappan inte varit med på båtresan. Jag har aldrig sagt att han var det. Det är enkelt att sitta hemma och skriva att precis allt du säger är från en pålitlig källa. Vad vet du om varför de flydde/flyttade från Syrien till Turkiet från första början? Varför skulle det inte vara isis? Tror du att de hade det BRA men att de ville ha det bättre? Jag tror inte de hade det bra. De hade det dåligt. Det var DÄRFÖR de ville ha det bättre. Men det är nog svårt för dig att förstå när du aldrig känt dig hotad och/eller i rädsla.

    Vet inte varför ni har behovet av att hävda av dessa flyktingar i Europa är egentligen falska människor som inte alls flyr utan vill bara ha lyx? Varför så bittra? Varför så empatilösa?

    Jag förstår också att Sverige inte kan ta emot alla. Det borde vi inte heller. Alla borde ta sitt ansvar. Men det är osmakligt att dela in människor efter ras, etnicitet och bakgrund och därefter önska att inte få just dessa människor in landet. Innan vi delas in i nationaliteter är vi först och främst medmänniskor. Det enda fel som jag ser här är att inte hela Europa gör som just Sverige gör. Då hade vi inte behövt höra på rasisterna skrika efter hur de önskar flyktingarna dö hellre än att komma hit.

    Jag och min familj var med om ungefär samma scenario för 25 år sedan. Jag är glad att ingen stängde dörren för oss utan var välkomnande. Du ser, det visade sig att det gick bra ändå.
    ISIS var inte där han bodde... Du får tro vad du vill. Han lämnar för många olika versioner för att man ska tro på honom. Varför var hans son så friskt rosa i huden om han hade flytit runt i dagar innan han nådde stranden? Varför trodde pappan att hans döda barn och fru hade blivit rädda, efter de hade dött, och sprungit iväg från stranden? 

    Jag är inte bitter. Inte heller empatilös. Jag hjälper de som behöver hjälp. De som drar rövarhistorier vill jag inte hjälpa, och inte heller få dem till Sverige.

    Vi kan inte ta emot alla miljoner som är på flykt!
  • Anonym (suck)
    Anonym (riktig) skrev 2015-09-10 14:21:31 följande:
    Ja visst. men att fly är. Och dessa människor flyr från krig och död. Inget annat. De är inte turister eller lycksökare. De är inte en armé soldater som kommer för att krossa sverige och våldta våra barn. Det är inte en incasion av isis. Det är inte människor somkimmer för att leva på bidrag. Det är människor som flytt undan död och tortyr och som hoppas att fimna en trygg och bra plats där de kan få vara en del av samhället och arbeta oxh skapa ett nytt liv i trygghet. Men det är nog svårt att greppa när man blir matad med konspirationsteorier och dessutom själv är en rädd stackare som aldrig skulle få tummen ur för att fly själv om kriget kom.
    Nej. Det krävs giltiga skäl. Att vilja få nya tänder är inte ett skäl. Inte heller att man vill få en högre levnadsstandard än vad man hade i Turkiet (med gratis hyra och $ 4 400 i sparande...). 
Svar på tråden Bryr mig inte om pojken som drunknade!