Bryr mig inte om pojken som drunknade!
Jag har åsikter om hans handling. Hur har du tänkt stoppa mig?
Jag har åsikter om hans handling. Hur har du tänkt stoppa mig?
visst är det tragiskt att ett barn dör. men å andra sidan är det samtidigt medias syfte att väcka sorg hos allmänehten och således förbereda väg för massinvandring. sverige kan inte vara hela europas socialtjänst.
Och där (vården) kommer troligen ingen att reagera nämnvärt. Jag har själv utretts av psykiatrin och genomgått deras tester. De hittade inget sjukligt eller avvikande i min empatiförmåga och jag fick heller ingen behandling för det.
Och jag har samma inställning som TS
Hej
ok har man ingen störning om man är psykisk sjuk? Jag vet faktiskt inte termerna. Vad är skillnaden mellan störning och sjukdom? Fast personlighetsstörning exempelvis är väl en psykiatrisk diagnos. Visst handskas dom väl även med störningar inom psykiatrin? Måste kolla upp vad störning betyder inom psykiatrin.
När det kommer till en viss punkt att omgivningen lider, så kan det ju faktiskt bli tvångsvård och sådant. Man kan tex bli dömd till vård om ens bristande empatiförmåga har orsakat brott och skador
Jag har i alla fall ingen störning det vet jag, trots att jag känner som TS beskriver
Jag hittar att Löfven sagt att Sverige kan ställa kustbevakningens resurser till förfogande nere i Medelhavet, och att det kan gälla flyg och båtar för att rädda förlista flyktingar på havet och bistå i räddningsarbetet. Men det är ju inte alls samma sak som att säga att alla flyktingar ska flygas till Sverige?
Jag har mätt min intelligens och är väldigt säker på att den är högre än din, med tanke på hur du resonerar.
De hade levt 3 år i Turkiet. De hade bostad. Det gick ingen nöd på dem. Men pappan ville till Europa för att få tänder. Det finns ingen anledning att känna empati med någon som är död. Och pappan valde medvetet att riskera sin trygga familjs liv så honom kan jag verkligen inte känna empati för.
Att du drar in riktiga flyktingar i diskussionen om den där 3-åringen, säger mer om din oförmåga att hålla dig till ämnet, än vad det gör om hur jag är som person, vad jag gör för att hjälpa osv.
Det finns många som flyr på riktigt. Dem hjälper jag. Sen finns det vissa som försöker ta chansen att få det ännu bättre i ett land som t.ex Sverige, med alla de sociala förmåner som vi har. Dem tycker jag inte synd om.
Vad tråkigt att du inte är mer källkritisk och litar blint på vad folk skriver på sociala medier om pappans önskan av "gratis tandvård i Sverige" , "pappan är skyldig till deras död pga hans tänder". Det är så sorgligt att läsa de här kommentarerna.
Han kanske bodde i Turkiet i 3 år. Familjen kanske skulle ha stannat där och behandlats som svin av dagliga diskrimineringar och särbehandlingar. Då skulle åtminstone familjen ha levt. Men säg fan inte om att han dödade sin familj pga tänder. Sjunk inte så lågt, även om du är en stolt SD:are är du snäll.
Idag är det så jäkla många lögner som sprids i världen att man inte tror på nåt av de till slut. Först skulle familjen till Kanada och deras Migrationsverk hade bekräftat denna information och om deras ansökan. Nu var det visst Sverige dom ville till helt plötsligt. Nä nu får det vara nog med all bullshit. Jag vill inte läsa massa propaganda utan istället Fokusera på Alan och hans bror som så tragiskt drunknade i vattnet. Likt många andra barn. Jag är för trött på att bli arg numera. Jag blir bara ledsen ... Jag hoppas du känner medlidande.
www.expressen.se/nyheter/alans-pappas-uppgifter-ifragasatta-1/
10 000 dollar betalade en familj som säger att pappan körde båten.
10 000 dollar!
Nödställda som dem är har dem ändå på något vis 10 000 dollar.
4 000 euro betalade Alans familj.
Det är fan inte dåligt det heller.
Jag kan ju tycka att har man barn m.m sätter man sig inte i en båt som knappt flyter.
Har man såpass med pengar bör man ju kunna ta sig till ett säkert ställe ändå.
Klart att det kan vara så.
Och det är väl självklart att det är hemskt alltihopa.
Det jag tycker är illa är pk media som ville få ihop Alans död direkt till Syrien, vilket ju inte stämmer.
Spela på en pojkes död på det viset. Jävla äckel media.
Näe jag förstår att det är skitbåtar men det kanske funnits annat sätt att unkomma på för dem pengarna.
Hela landet är ju inte kaos.