Inlägg från: Anonym (hobbydoktorn) |Visa alla inlägg
  • Anonym (hobbydoktorn)

    Onormalt att vilja gå och lägga sig kl 10?

    Människor har olika sömnbehov och har också olika kvalitet på den sovtid de får.

    Kvinnor behöver i genomsnitt en timme mer än män per natt, även om sömnbehovet kan variera mycket för varje individ. Kanske är det rentav därför vi lever längre, eftersom hjärnan stressar av och kroppen kan reparera cellskador under natten.

    En intressant svensk studie om kvinnors sömn och samband med fysiska symptom, vikt m.m. finns sammanfattad här:

    www.akademiska.se/sv/Verksamheter/Lung--och-allergisjukdomar/Somn-och-halsa-hos-kvinnor/

    Exempel:
    Resultaten visar att ju kortare sovtiden var desto större var både midjeomfånget och bukhöjden. >klipp> Dessutom visar resultaten att, speciellt hos yngre kvinnor (under 50 år), var brist på djupsömn och REM-sömn (drömsömn) kopplat till ökad bukfetma.
    --
    Frågan är vad som orsakar vad; den som snarkar högt p.g.a. övervikt som ger trånga luftvägar lär ju inte få så god sömn, men det återstår att reda ut.

Svar på tråden Onormalt att vilja gå och lägga sig kl 10?