Junibebisar 2016
Den lilla fisen mådde bra o inga avvikelser på kub! Den sprattlade som tusan ha! Dock fattade barnmorskan oss fel Vi ville ej veta kön men hon avslöjade det!
Den lilla fisen mådde bra o inga avvikelser på kub! Den sprattlade som tusan ha! Dock fattade barnmorskan oss fel Vi ville ej veta kön men hon avslöjade det!
Är det någon mer som äter antidepressiva under graviditeten förresten?
Jag vill gärna amma och hoppas att det funkar. Skulle däremot gärna pumpa ur ibland så att bebisens pappa kan vara mer delaktig.
Jag är förvånad över att jag inte gått ner mer i vikt trots att jag spyr varje dag och knappt äter. Jag gick upp ett kilo precis i början av graviditeten, det har jag gått ner nu plus ytterligare ett kilo. Väger alltså bara ett kilo mindre än innan grav. Det är väl i och för sig bra, antar att kroppen ändå lyckas behålla nånting.
Fy fan, jag tyckte att det var illa att spy varje kväll men idag har jag spytt tre gånger! Så fort jag äter nånting, får inte behålla nåt! Imorgon ringer jag kvinnokliniken, jag står inte ut :(
Jag har inte skrivit här tidigare men är i v 13 och väntar första barnet efter två MA tidigare i år. Jag har gjort två UL den här graviditeten, det senaste i v 11 och allt såg bra ut, blev t o m framflyttad förvånande nog, trodde det skulle bli tvärtom.
Men jag undrar över lite över alla som ser sprattlande foster på tidiga UL.. Jag såg inga rörelser alls mer än att jag förstod att fostret hade vänt på sig från två veckor tidigare. Jag fick väldigt korta UL och hade svårt att fatta vad som var vad så jag kanske missade ev rörelser eller syns det väldigt tydligt?
Det känns som att väldigt många av er får tidiga UL, har ni bett om det eller har barnmorskan bara bokat upp er på ett?
Min barnmorska sa ingenting om tidigt UL och jag har haft ett missfall sedan förut. Skulle vara helt otroligt att få se om det lilla hjärtat slår. <3
Går in i v13 imorgon.
Jaha, så blev jag inlagd på sjukhus och ska få dropp... Är väl bra antar jag, men inte direkt vad jag hade hoppats på. Just nu känns det jävligt långt till juni...
Tack för uppmuntrande ord! Väntar på att sambon ska komma hit med grejer och håller tummarna att det bara blir en natt här. Ska äta mat för första gången idag om en stund, får se hur det går... Känner mig lite piggare efter en påse dropp, ska få en till sen.
Hemma från sjukhuset. Skönt, men illamåendet är tillbaka. Fick Zofran utskrivet men får bara ta en om dagen i max en vecka, och den hjälper bara ett par timmar.