Inlägg från: Sandra8978 |Visa alla inlägg
  • Sandra8978

    Abort, igen...

    Kwhife skrev 2015-10-09 13:01:31 följande:

    Jag fick mitt första barn för fyra månader sedan och fick kämpa i många månader innan jag lyckades bli gravid (medicinsk hjälp). När hon blev 2 månader, fick jag reda på att jag blivit gravid igen! Detta var inte planerat och jag var i stor chock eftersom jag tidigare haft mycket svårt att bli gravid samt att jag inte ens hade hunnit få min mens. Hursomhelst, så bestämmer vi oss för att göra abort. I samband med det, får jag en spiral också då detta inte fick hända igen.

    Nu, ca 1,5 månader efter så har jag blivit gravid igen!!?? Jag har en mycket krävande bebis just nu och bara tanken på att behöva gå igenom detta så snart igen och dessutom har två, får mig att bli livrädd! Jag vill ju inte att det ska kännas som att första aborten gjordes i onödan och vi är verkligen inte alls redo för ett barn till, men samtidigt så känns det som ödet. Tycker dessutom att jag tagit mitt ansvar och skyddat mig och gjort allt jag kunnat, men blir ändå förvirrad.

    Snälla hjälp mig!


    Har man väl blivit gravid är det lättare att bli så igen.
    Själv har jag ingen tro på något övernaturligt och därför inte heller på ödet.

    Är du bättre lämpad för ett andra barn nu än för 1.5 månader sedan?
  • Sandra8978
    Kwhife skrev 2015-10-09 22:14:55 följande:
    Vid första aborten så var det ingen snack om saken, men nu känns det så konstigt att göra en till så tätt inpå. Får man ens göra det? Jäkla spiral, blir så himla frustrerad!
    Ingen kan svara på den här frågan förutom du:

    Vilket val är bäst för de människor du nu har ansvar för, dig själv, ditt barn, din sambo.

    Att sätta ett nytt liv till värden är i sig underbart, men då vill du ge den de bästa förutsättningarna. Genom att vänta till ett tillfälle när ni är redo för detta nya liv i er familj ser ni till att ge den de förutsättningarna, och er själva. Nu verkar inte vara det tillfället (?)
Svar på tråden Abort, igen...