DMcR skrev 2015-10-17 11:32:52 följande:
Jag är väldigt nyfiken på hur du menar, för jag tror inte att jag förstår riktigt?
Det är oerhört många som passerar "säkra veckan" innan de får missfall, och missfall kommer i väldigt många varianter. Det finns människor som upptäcker tom hinnsäck på RUL, då har fostret dött tidigt men graviditeten är långt gången. Men vad har eventuella medicinska skillnader för betydelse för hur det känns för en enskild?
Kan man inte få vara glad och berätta för folk att man blivit gravid före en viss vecka? Bara för att man är glad och berättar betyder det ju inte att man "inte förstår" att man kan få missfall. Jag "förstår" att vem som helst av mina närstående som kör bil dagligen skulle kunna dö eller skadas i en bilolycka, men det innebär inte att jag går omkring och räknar med att det ska hända.
I de flesta fall går graviditeten bra. Det blir en bebis som föds. Att få reda på att man är gravid är första steget dit och en omvälvande upplevelse för många. När jag såg mitt första plus tänkte jag inte "se där, nu kanske jag får uppleva missfall". Jag tänkte "herregud, vi ska få barn!". Och det vägrar jag att skämmas för.
Jag utbildad inom ett område som tangerar det här med graviditeter och missfall och jag tror att jag därför förhåller mig till saken på ett annat sätt än många andra. De medicinska skillnaderna har betydelse för den som förstår sig på det som händer i livmodern. De ägg som vi har i våra äggstockar är av olika kvalitet. Också dåliga ägg kan befruktas, gå igenom de första celldelningarna och fästa sig i livmodern. Då får man redan ett plus på stickan. För att de inre organen ska kunna utvecklas på rätt sätt, så krävs det att ägget är av bra kvalitet. Man vet inte om man blev gravid med ett bra eller dåligt ägg innan man har kommit en bit på väg i sin graviditet.
"Om det har konstaterats ett hjärtljud vid vecka 6 så minskar risken för missfall betydligt. Enligt studier så är risken för missfall bara 1,6 procent om det hörs hjärtljud vid vecka 6 och om graviditeten i övrigt är normal."
missfall.se/missfall-statistik/
Inga tidiga missfall analyseras av sjukvården, eftersom orsaken för det mesta är ett ägg av dålig kvalitet. Då spelar det ingen roll om missfallet upptäcktes genast efter att embryot dog eller långt senare, s.k. missed abortion. Själv gick jag med ett dött embryo i livmodern i 5-6 veckor. Foster som dör sent under graviditeten undersöks, därför att då ligger felet någon annanstans. Det kan inte ha varit ett dåligt ägg, eftersom då hade utvecklingen aldrig kunnat gå så långt.
Siffrorna 15 % och 80 % jag nämnde i mitt tidigare inlägg betyder att av 100 kvinnor som plussar, så kommer bara 85 att få en bebis. Av de 15 som får missfall, så är det 3 som får missfall efter vecka 12.
Av de kvinnor som fyllt 40, är det bara 70 kvinnor av 100 som får sin bebis, eftersom en mycket större andel av äggen är av dålig kvalitet. Detta enligt sidan ovan.
sv.wikipedia.org/wiki/Missfall
Enligt denna har 40-45 åringar 50 % risk för missfall, dvs 50 av 100 gravida kvinnor får aldrig någon bebis.
Om jag söker jobb och hänger med ända till sista intervjun, så att det står mellan mig och en annan, då är det 50 % risk att jag inte får jobbet. I det läget skulle det aldrig falla mig in att säga till mina vänner att jag har fått jobb. Det är ju inte så. Här på Familjeliv stöter man ibland på 40-45 åringar som skriver att jag plussade idag, tänk att jag ska få en bebis! Varför är man så säker på att man ska få en bebis om missfallsrisken är till och med 50 %?
Det är överlag svårt för människor att förhålla sig rationellt till sannolikheter och statistik. Vad den statistiska sannolikheten än är för något fenomen, så finns det sådana som är övertygade att det kommer att hända mig, medan andra är lika övertygade om att det aldrig kommer att hända mig. Tänk bara på hur många flygrädda det finns. Ändå är det större risk att omkomma på motorvägen än i ett flygplan.
Du jämförde med bilolyckor. 15 % av Sveriges befolkning dör inte i bilolyckor. ¨År 2014 dog 275 personer i trafiken i Sverige. Det är ca 0,003 % av befolkningen. Om du räknar den risken per år i 100 år, så kommer du till 0,3 %. Av 1000 människor dör 3 i trafiken. Av 1000 graviditeter slutar 150 i missfall. Det är 50 gånger mera.
teknikensvarld.se/antalet-omkomna-i-trafiken-nagot-hogre-2014-170227/
Det är klart att man har rätt att bli ledsen för vad som helst. Den som aldrig ens blir gravid blir ledsen för att mensen kom. För mig hade de medicinska skillnaderna betydelse. Jag hade inga problem med att bli gravid. Det som däremot var svårare var att bli gravid med ett så bra ägg att det kunde bli ett barn. Det att jag plussade betydde ingenting. Det var ultraljudet som berättade om där fanns en obestämbar klump eller ett embryo med hjärtslag som var avgörande.
Om du är nyfiken på hur jag tänker, så är jag i min tur nyfiken på hur du kan vara så säker på att du inte kommer att få missfall?