Inlägg från: mammalovis |Visa alla inlägg
  • mammalovis

    Underhåll

    1573 kr är ju det belopp som ska användas till barnet enligt försäkringskassans norm. Väljer man sedan att betala underhållet via försäkringskassan väger de ju in inkomsterna för föräldern minus ett schablonbelopp för utgifter. Jag vet att min sambo betalar mindre än 1573 kr då han har ytterligare 2 barn att försörja. Mamman får dock fortfarande 1573 kr. Han har gjort valet att ta det via försäkringskassan då han hade opålitliga inkomster under en period och inte ville att barnets mamma skulle drabbas av det. Sedan delar de på utgifter för t ex vinterkläder, glasögon och andra större saker.

    Nu verkar ju hans barn vara äldre, men har föräldrarna delat lika på vab också? Där vinner ju umgängesföräldern ganska mycket på att inte ha barnet mer. Skulle pappan ha fler nätter, så får han ju minska underhållet med 1/40 per nattvila över 8 nätter, tror jag det är.

    Sedan finns det ju inget skrivet att det alltid är pappan som betalar umgängesresorna, om det är mamman som valt att flytta så långt bort. Är det pappan som flyttat får han ju stå sitt kast att han valt att flytta.

  • mammalovis
    fantasy06 skrev 2015-10-17 17:15:33 följande:
    Missade det där med maten. Enligt Konsumentverket kostar maten ca 1400kr i månaden. O slår man ihop siffrorna nu 1400+1820-1050 = 2170kr /2 = 1085kr. Eller man räknar inte att föräldrarna delar kostnaden ?
    Matkostnaden får du väl dela upp, så det stämmer med hur många måltider/dagar på respektive ställe. Så barnet äter ju inte hälften av maten på respektive ställe om ni har 4 nätter i månaden.

    För vår del äter ju bonusdottern 4 frukostar av 30, 4 luncher av 8 och 6 kvällsmål av 30 här på vh, då inte medräknat sommaren då hon är här 2-4 veckor, så 14 av 68, d v s ca 1/5, så för ca 300 kr här i så fall om kostnaderna är rimliga.

    Sedan tror inte jag riktigt på deras beräkningar för bara man räknar på första året tror jag det är få barn som kostar så lite i kläder, då många bebisar går igenom 6 storlekar sitt första år. Det är ju först runt 3 år som många drar en storlek per år.

    Sedan kan ju barnen inte få mobiltelefon så tidigt om det räknas 200 kr per månad, då de måste "spara" i ett halvår minst för att överhuvudtaget kunna få en enklare smartphone. Likaså cykel krävs ju en del besparingar för. Så större saker som bilbarnstol är nog inte medräknat då det inte är självklart för alla hushåll. Sedan är väl inte presenter, julklappar, kalas, sparande, semestrar, ev glasögon, mediciner mm medräknat.

    Likaså fattas förskoleavgiften på max 1286 kr i vår kommun mellan 1 och 2,5-3 års ålder. Sedan sjunker den till ca 600 per månad i snitt. Många barn har ju sedan en fritidsavgift upp till 10-12 år.
  • mammalovis

    Sedan bedömer man att hushållets kostnader ökar med ca 150-200 kr för 2:a/3:e familjemedlemmen för förbrukning, medier, hemförsäkring, hemutrustning.

    Vad gällde småbarnskostnaderna var det visst från 6 månader, men då kan det ändå handla om 2-3 klädstorlekar beroende av hur barnet växer, så det känns ändå lite med 2220kr för 6 månader till 2 storlekar, då bara 7 bodies o byxor kan kosta 1050 kr till ordinarie pris ... så det vore intressant att veta hur mycket de räknar in i klädväg och om det krävs att allt köps begagnat, för oftast behöver man ju lite fler ombyten när de börjar äta själva och man inte har egen tvättmaskin. 

    En basgarderob billigt, men nytt:
    7 t-shirts på H&M 350 kr
    8 långärmade på Lidl ca 240 kr
    2 koftor 200 kr
    7 leggings 700 kr
    8 trosor på KappAhl 200 kr
    9 strumpor 180 kr
    Gympaskor 200 kr
    Sandaler 200 kr
    Stövlar 100 kr
    Fodrade stövlar 300 kr
    Vinterskor 300 kr
    Vårjacka 300 kr
    Vinteroverall 500 kr
    Tunn mössa 60 kr
    Tjock mössa 100 kr
    3 fingervantar 50 kr
    Handskar 100 kr
    Halskrage 50 kr
    Fleeceställ 300 kr
    Regnkläder 600 kr
    Fodrade regnkläder 600 kr
    Keps 70 kr
    Badkläder 130 kr
    6370 kr

    Räknar man då på 520 kr per månad för en 4-6 åring som vi har blir det 7000 kr per år och då har jag bara räknat på ett ombyte per dag. Inga shorts eller linnen till sommaren eller att man kan behöva extra kläder på förskolan. Om man då har en pojke är det väl bara mysbyxor man hittar för 100-lappen, jeans är betydligt dyrare.

  • mammalovis

    Sedan "betalar" ju boendeföräldern i tid och engagemang. Nu är barnet kanske så stort att det kan gå själv till tandläkaren och frisören, men annars är det ju tider som också ska planeras in. Barnen behöver ju ofta en del stöttning med läxor också samt lära sig vardagssysslor. Umgängesföräldern slipper ju också den största delen av uppfostran som är ganska krävande i perioder. Så 1573 kr i månaden blir ju 61 kr om dagen, om man tar bort 4 dagar per månad, vilket inte känns så dyrt om man tänker att det ska räcka till mat, kläder, hygien, fritid mm. Barnbidraget kan ju föräldrarna dela numera, så det är ju upp till varje föräldrapar hur det används.

    Vad gäller reskostnader låter det ju rimligt att mamman kan betala en tredjedel av resorna, då pappan valt att flytta 8 mil bort och mamman sedan 4 mil ytterligare. Mig veterligen finns det ingen lag som styrker att umgängesföräldern betalar alla resor, den uppfattningen har inte jag fått av familjerätten. Så ring familjerätten i er kommun och fråga, sedan kan ni bemöta mammans påstående på ett annat sätt, då hon behöver hitta bevis för sin lag!

    Här betalar umgängesföräldern resorna på totalt 8 mil per helg, men å andra sidan slipper han alltid första vab-dagen samt lösa 2 stängningsdagar på förskolan per år då han är så opålitlig och jag jobbar de dagarna. Han behöver heller inte ta bvc-, läkar-, tandläkarbesök och frisörstider eller lägga all energi på att uppdatera klädgarderoben efter säsong och storlek. Å andra sidan missar han i princip hela hennes uppväxt och känner inte henne så väl, så i längden förlorar han och hon förlorar kontakten med sin halvbror och hans del av släkten.

Svar på tråden Underhåll