Tror ni att det blir en ny bostadskrasch?
Som rubriken lyder.
Tror ni att det blir en ny bostadskrasch?
Som rubriken lyder.
Nja, jag tror mer på en pyspunka. Man trappar ner ränteavdragen under en period av 8-10 år. Bostadspriserna ligger kvar på nuvarande nivå på de mest efterfrågade lägenhetsstorlekarna 1-3;or, större lägenheter/hus kan sjunka.
Rena gissningar från min sida, men tror att mina gissningar är kanske lika säkra som experternas.
Det är inte en fråga om det blir en bostadskrasch utan när den kommer.
Det skulle inte vara den första.
Ja, jag tror det. En större räntehöjning i kombination med att ränteavdraget försvinner så brister det
Absolut ingen omöjlighet, men det sker inte än, stigande priser fram tills dess att Riksbanken börjar höja räntan, och det finns inga planer att göra det, 2017-2018 tror jag vi når toppen, hur utvecklingen blir efter det, beror sig på.
Optimalt hade varit stagnerade priser. När det börjar bli spekigt så skall man dra öronen åt sig. Då blir det fundamentala stödet svajigt.
I dags läget är det optimalt att amortera om du frågar mig, om man kan, med det lågränteklimat vi har så är ju sparräntorna urusla, då är det smartare att amorteringsspara, det ger en positivare effekt på din ekonomi, och samtidigt minskar du din exponering mot bostadsmarknaden.
Vi har tänkt att bygga hus i närförort till Sthlm, men nu vet man inte om man vågar då man kanske inte får ut det vi väntar oss gör vårt nuvarande hus som också ligger i närförort till Sthlm. Kraschen kanske kommer om ca 1 år då huset är färdigbyggt.
Jag tror inte du behöver oroa dig,om det ligger så nära i tiden.
Följ Riksbankens prognos för reporäntan, nästa penningpolitiska möte är den 27:e Oktober.
Graf: Deras prognos med osäkerhetsintervall.
Vi har tänkt att bygga hus i närförort till Sthlm, men nu vet man inte om man vågar då man kanske inte får ut det vi väntar oss gör vårt nuvarande hus som också ligger i närförort till Sthlm. Kraschen kanske kommer om ca 1 år då huset är färdigbyggt.
Ja, och bostadskraschen är inte den enda kraschen som Sverige har att vänta. Flyktingkrasch och välfärdskrasch står på tur.
Räntan har varit låg väldigt länge och det har bidragit till höga priser tillgången på pengar är god iomed att bankerna gärna lånar ut pengar.
En högre ränta i kombination kan mycket väl påverka priserna tex en stabilare marknad med avslut i närheten med begärt pris.
Räntan kommer för eller senare gå upp frågan är bara när, men det kommer troligtvis gå sakta inte från 1,5 % - 5% på ett par månader det krashar en hel marknad.
De flesta klarar en räntehöjning på 3-4% och vi har bostadsbrist i sverige vilket kommer att bestå under väldigt lång tid vilket kan bidra till fortsatt höga priser.
Även om Priserna går ned ett par år så bor man i sin bostad och kan väl vända innan man säljer.
Hur räntan bli kan man bara spekulera i det sas ju att den skulle gå upp 2015 men den har snarare gått ned.
Tror inte den krashar hårt de närmaste 5-10 åren.
Frågan är när/hur bostadsbehovet kommer mättas m tanke på vår hastiga befolkningsökning? Sålänge det inte byggs i samma hastighet kommer folk behöva köpa dyrt? Även om räntan går upp några procent kommer väl bankerna vara villiga att låna ut till boende eftersom det är bergsäkra investeringar? Eller vad tror ni?
Hoppas det pyser, men inget händer ju! Regeringen står m händerna i fickorna och låtsas som det regnar... :(