Tråden där vi är positiva till invandring!
Anonym (Kalle) skrev 2015-10-27 23:44:01 följande:
Notera att det är extra. Sammantaget med kostnadsökningen inkluderad räknar nu Migrationsverket med migrationsrelaterade kostnader på 27,5 miljarder 2015 och till nästa år, 2016, beräknas kostnaden mer än fördubblas och landa på 60 miljarder för att sedan stiga till 73 miljarder 2017.
Och inkomster blir det alltid för någon, i samband med att det blir en kostnad för någon annan, debit och kredit Du vet.
En ökad kostnad kan betyda långt mer i ökade inkomster för ett företag, vilket även Sverige kan sägas vara.
Så vad de ökade kostnaderna för invandringen/flyktingarna blir i exakta summor, det får vi vänta tills vi får se en balansräkning gjord, och det kan vi knappast förvänta oss förrän under nästa år.
Det är ingen lätt uppgift att göra en balansräkning på det här, eftersom inkomsterna blir spridda på så otroligt många aktörer, men de som har kunskap och viljan att räkna på det, kan givetvis komma sanningen rätt nära.
Men det här visste du kanske redan.
