• emeliiiiiie

    Köpa hus innan man sålt

    Vi har hittat ett drömhus och bor nu i en köpeslägenhet (70 000 . Vi bo på liten ort och bostäder är inte så dyra. I alla fall så var allt klart, husägarna vill sälja till oss, de har hittat en lägenhet och vi HADE ett bud på vår lägenhet. Var bara kontrakten som skulle skrivas. Igår backade vår köpare ur. Vi måste hitta en ny köpare NU, backa ur husköpet eller chansa, köpa huset och hoppas att vi får lägenheten såld. Någon som varit i liknande situation??

  • Svar på tråden Köpa hus innan man sålt
  • Ruter

    Har ni råd att stå med dubbelt boende ett tag? Har ni pengar till kontantinsatsen? Det hade vi så vi vågade skriva på papprena innan vi hade sålt lägenheten. Va innan vi hade någon som var intresserad eller hade inte ens haft visning så vi chansade.. Men som dagt hänger på om ni har råd..

  • emeliiiiiie

    Råd har vi väl frågan är om man vågar chansa.

  • Ruter

    Är det svårt att sälja där ni bor? Annars kan man ju alltid hyra ut ett tag. Om ni har råd är ju frågan också om ni vågar chansa att förlora drömhuset?

  • Minimalen

    Svårt att ge råd. Brorsans ex köpte en gång en ny bostad innan den gamla var såld och fick då betala för dubbelt boende i nästan 1år. Nästa gång sålde hon den gamla först och fick då inte tag i någon ny förrän efter nästan 1år (och fick då bo med hel familj hos föräldrarna).

  • trillifrilla

    Vi hade 3 som bjöd och ingen som köpte i slutändan, var helt hopplös situation. Den som bjöd högst och fick besked om att de fick köpa backade ur. Så då började vi om med ny budgivning men lägenheten var lite bränd på marknaden märkte man (typ folk verkar tänka vad är det för fel på den). Vi  fick bud så långt under värdet på den att vi drog oss ur marknaden då och valde att bo kvar ett år till.

    Jag tror den springande punkten är hur attraktivt ert område är, hur dyrt ni måste sälja för att ha till kontantinsatsen .m.m. Klarar ni med en lägre summa än vad budgivningen var uppe på så är det nog inga större problem att få den såld. Sen är det klart att typ Stockholms innerstad säljer väl alltid medan ett mindre attraktivt område i en mindre stad kanske är svårare.

    Förövrigt tycker jag att köpare som lägger högsta budet och får besked om att de ska få köpa borde åka på en avgift för ökade kostnader för säljaren när de drar sig ur. Det kanske skulle få folk att tänka till lite innan de lägger bud och inte orsaka så stora problem för säljaren.

  • emeliiiiiie

    Lägenheterna här brukar vara lättsålda. Vad vi får för den spelar mindre roll, bara vi får igen det vi har lånet på. Kontantinsatsen till huset har vi råd med vilket som. Men man ska ju ändå stå å betala två hyror ett tag..men känns trost att gå miste om huset "bara" för att man inte vågar chansa..????

  • kathen

    Köp huset! Får ni inte lägenheten såld så kan ni alltid hyra ut den till någon, kanske till och med gå lite plus? Om banken går med på att låta er ha dubbla bolån såklart

Svar på tråden Köpa hus innan man sålt