Sockerberoende?
Vet inte om det är rätt sida att fråga om hjälp men chansar iaf.
Jag är en tjej på 19 år och jag misstänker att jag är sockerberoende. Jag blir alldeles koko om jag inte får något sött i systemet. Sen några år tillbaka började min mamma gömma mat hemma för att jag inte skulle äta upp det. Idag kan jag slösa 100kr per dag på bara sötsaker. En vistelse i affären för att köpa något nödvändigt som exempelvis mjölk, slutar oftast med att jag kommer hem med en påse med kanske en monsterdricka, en kladdkaka och en chipspåse. Och jag brukar äta upp allting, i smyg.
Jag har försökt FLERTALS gånger att sluta. Har lovat mig själv dag efter dag att "imorgon börjar jag äta sunt", men det går inte. Det är som att min kropp kräver socker eller något sött.
Hur ska jag få kontroll över min kropp? Är det någonting jag måste äta mindre av eller mer av. Några knep? Eller borde jag rådfråga en dietist?