Inlägg från: Anonym (KK) |Visa alla inlägg
  • Anonym (KK)

    Lånat pengar till en kompis som verkar fått stora ekonomiska problem.

    Hej!

    Jag har nu lånat ut pengar till en riktigt god vän. Han ringde och sa att han var i akut behov av pengar. Då han är en så bra kompis så lånade jag ut 10.000 kr utan att blinka. Jag vet att hans fru också förvärrat den ekonomiska situationen något enormt. 

    Han lånar pengar för att betala skulder, både till bank och andra bekanta som han lånat från. Det känns lite som att han går i cirklar.

    Nu ringde han igen och behöver 10.000 kr till, jag är hans enda räddning.

    10.000 kr har jag råd att förlora även om det skulle svida. 10.000 kr till måste jag ta av mina egna reservpengar, alltså inte pengar jag behöver nu de närmaste 3 månaderna. Hur skulle ni göra?

    Lånar jag inte ut kommer kronofogden, de kommer förmodligen förlora hus, bil som de har stora lån på och med 2 små barn blir det ett helvete. 

    Vad skulle ni ha gjort? Era pengar som ni inte riktigt behöva nu kan rädda er bästa kompis och hans familj, hade ni lånat ut trotts att summan svider?

  • Svar på tråden Lånat pengar till en kompis som verkar fått stora ekonomiska problem.
  • Anonym (KK)
    Anonym (b) skrev 2016-01-01 15:08:39 följande:

    jag skulle inte låna ut pengar jag behövde själv.  så svar nej

    Hjälp på andra sätt om det går; kan de sälja saker tex? Ta extrajobb?  

    De har hus och bil = sälja dem. De får göra som i lyxfällan och sälja precis allt de inte behöver  som tv, mobiler osv. 


    Ja, jag tycker att han i alla fall borde sälja bilen.

    Men bostad i min stad är extremt svårt att få, vet inte om det skulle bli så mycket billigare heller egentligen.

    Han vet dessutom att jag har pengar att betala så skulle jag säga nej så är det verkligen ett svek, att när han behöver hjälp ekonomiskt som mest så skulle jag svika honom. Han säger iofs att han kommer kunna betala tillbaka 5000kr redan nästa månad..
  • Anonym (KK)
    MsM84 skrev 2016-01-01 15:16:40 följande:

    Att låna pengar för att betala skulder är ingen lösning på problemet så jag skulle inte låna ut, åtminstone inte utan en bättre plan på hur de ska lösa problemet.


    Fast nu har de inte direkt tid att diskutera det, pengarna måste in typ nu.

    Han har jobb, han har inte haft ekonomiska problem förut heller. Att han nu har stora skulder är mestadels pga av hans fru som förhoppningsvis lugnar ner sig ett tag när hon ser att läget är så allvarligt.

    Jag kommer låna ut 10.000 till och säga att jag inte kan betala mer än detta.

    Dessa pengar klarar vi oss utan. Men pengarna hade självklart varit en trygghet för oss. 

    Det är inte alls kul att se sin bästa kompis i denna sitts. Min Fru är inte så glad heller..
  • Anonym (KK)
    CDSJGRD GGEHCS IAGOTSE skrev 2016-01-01 15:20:47 följande:

    Jag skulle kunna låna ut pengarna under förutsättning att jag vet att och när jag får tillbaka dem. Jag lånar inte ut pengar till personer som saknar återbetalningsförmåga inom överskådlig framtid, då får det möjligen bli en gåva istället.

    Det som jag skulle fundera på här är hur det kommer sig att personen inte visste om att det skulle komma ett sådant akut behov av tiotusen till som ska gå till kronofogden, utöver det du lånade ut. Det visar i min värld att personen är ekonomiskt ouppmärksam och har dålig koll vilket skulle få mig att dra öronen åt mig. Särskilt om båda vuxna är vad man brukar kalla "oekonomiska".


    Att inte låna ut pengar kan inte sägas vara ett svek, särskilt inte när du redan har lånat ut en lika stor summa. Anser han det är han otacksam och en dålig vän.

    Visst kan man behöva gå till vänner om pengar men det man inte gör är att ta ett nej som att kompisen sviker. Då är man en utomordentligt dålig vän.
    Jag kan försvara honom lite att det är hans fru som ställt till det mest. Innan hade bra koll på ekonomin och sen har problem efter problem kommit plus dyra akutreparationer på hus. Han är också den enda som jobbar och varit sjuk en längre tid som även det påverkat. Det har valt många problem på en gång.
  • Anonym (KK)
    Anonym (b) skrev 2016-01-01 15:23:19 följande:
    och tror du på att han kan betala så mkt som 5000 redan nästa månad? För mig låter det konstigt att vara så desperat att man först lånar 10 000 och sen behöver låna ytterligare 10 000, hur kan han då betala tillbaka 5000 på ett bräde?

    Absolut kan man hjälpa sina vänner och har du råd så har du. De där första 10 000 kanske du tom kan efterskänka om du villl men om du behöver ta av sparkapital för att låna ut mer, har du snart nått din gräns för vad som är rimligt. 

    Om jag skulle låna ut mer till en vän så skulle jag upprätta någon form av kontrakt så att det fanns skriftligt på skulden och hur och när det ska betalas tillbaka. Funkar inte det så har du det i skrift om det skulle leda till någon form av anmälan/stämning osv.

    Men säg att du tycker de ska sälja bilen, därefter kanske du kan överväga att låna ut nåt mer. 
    Han har jobbat över en hel del så det kan stämma att han kan betala 5000kr. Att han behöver 10.000 till nu är för att betala andra personer som han lovat betala tillbaka denna månad.

    Och visst skulle det svida om jag förlorar 20.000kr.. 
  • Anonym (KK)

    Jag tror många har svårt att sätta sig in i den verkliga situationen när en riktigt bra vän med barn ber om pengar. Det är inte bara att säga nej, speciellt när personen vet att man har pengar. Men kommer han och ber om mer efter detta kommer jag säga nej.

  • Anonym (KK)
    Anonym (b) skrev 2016-01-01 16:22:03 följande:

    och vad gör han och främst hans fru för att rädda upp det som skett? Om det mest är hans fru som slarvat med ekonomin, varför är det då han som ska ringa runt och pinsamt be sina vänner om pengar?

    Det är inget roligt att behöva be om pengar, du är väldigt snäll som lånar ut men som sagt, få det skriftligt. 

    och som nån var inne på , han lånar pengar av dig för att betala till andra som han lånat av tidigare. Hur många månader har han hållit på så? I hur många led är han skyldig folk? 

    tycker du kan kräva hela sanningen av dem om du ska låna ut mer 


    Sant, jag har inte berättat en detalj som kan förklara mycket men vill samtidigt inte outa de. MEN hans fru är grovt spelberoende och varit det länge. Hon har åkt dit för att ha tagit pengar, det är egentligen där det mesta av problemet ligger plus oturen innan som jag skriver om.
  • Anonym (KK)
    Anonym (Kalle) skrev 2016-01-01 17:02:17 följande:
    Konstigt, hans fru spelar bort deras pengar, men du är svikaren om du inte lånar ut pengar...

    Sedan tror jag inte att det hjälper, om det du skriver är sant. Man förlorar inte hus och bil bara för att man saknar 10 000 kr.
    Det som kan hjälpa är att de nu inte hamnar i extrem ekonomisk kris, kronofogd m.m. Men jag ser det också som ganska mörkt annars, men tror ändå han kommer kunna betala tillbaka. Han har alltid varit ärlig och noga med sånt så länge jag känt honom vilket nu måste vara över 25 år.
  • Anonym (KK)
    Anonym (Kalle) skrev 2016-01-01 17:12:46 följande:
    Som sagt, man hamnar inte i en extrem kris för att man fattas 10 000 kr, deras problem är mycket större än så. Och du kan inte hjälpa dom.
    Man kan ju också tänka att deras sitts är 1000ggr värre än min..
  • Anonym (KK)
    EnAnonumius skrev 2016-01-01 17:25:44 följande:
    Okey.. Din väns fru är spelmissbrukare och du väljer att låna ut pengar?

    Hade jag haft en riktig vän själv, som varit gift med en spelmissbrukare så hade jag satt ned foten och sagt nej.

    Jag hade i stället erbjudit min vän en riktig hjälp som att hjälpa honom att sätta upp en strategi med att frysa tillgången till pengar till hans fru.
    De är gifta, och är man gift med en missbrukare så har man ett ansvar på ett sådant sätt att man tar helt befälet för ekonomin, och ser till att missbrukaren söker hjälp. Man ger dem inte en krona. Utan man ser till att räkningar, mat och övriga utgifter tar man 100% ansvar för själv.

    Är man även gift med en missbrukare, så har den gifte anhörige ansvaret att säga åt sina vänner och bekanta att de inte får låna ut pengar till frun alls med en förklaring på varför. Och de skall meddela honom om frun har frågat efter pengar.

    Eller alternativt att han skiljer sig och jobbar för enskild vårdnad. Som sagt det skall tänkas på barnen i första hand.
    Jag skulle ALDRIG låna ut ett öre till hans fru.  Ett problem är ju att hon tagit andras pengar.

    Han har enligt min mening gett henne alseles för många chanser, tyvärr verkar han ändå inte vilja lämna henne, med tanke på att de har barn å allt så är det lite försåtligt ändå.
  • Anonym (KK)
    Anonym (Kalle) skrev 2016-01-01 17:31:20 följande:
    OK, men dina pengar hjälper inte dom.

    Visa istället att du är ett stöd för dom, nu när de ska ändra sitt liv. Speciellt hans fru behöver stöd för att kunna hålla sig ifrån spel.
    Hans fru är ett fall som inte går att lösa, tror till och med hon har tvångsbehandlats. Hon har flera ggr lurat folk att hon slutat men hon slutar aldrig. Jag tror att han måste lämna henne, men att han inte vill det gör läget svårt.
  • Anonym (KK)
    Anonym (Kalle) skrev 2016-01-01 17:39:40 följande:
    Hjälp honom då att lämna henne, det är det han behöver.
    Han älskar henne, jag har hjälpt honom genom en kris med henne innan. Han vill leva med henne och barnen. Vet ärligt inte hur jag skulle övertala då..
  • Anonym (KK)
    Anonym (vad?) skrev 2016-01-01 18:02:17 följande:
    Vad vill du ha ut av den här tråden? Verkar ju redan bestämt dig.
    Jag ville höra olika åsikter som jag också fått.
Svar på tråden Lånat pengar till en kompis som verkar fått stora ekonomiska problem.