Augustibebis 2016
Hej! Va kul jag är bf 18/8 enligt app :) första barnet här också.
Hej! Va kul jag är bf 18/8 enligt app :) första barnet här också.
Grattis till er också!
Vi bor i Sthlm :)
Nej kan inte riktigt fatta det heller, ska på inskrivning hos bm på fredag så kanske blir lite mer 'verkligt' då. Har du varit än?
ålder? Själv är jag nyss fyllda 31.
Men vilket roligt sammanträffande! jag är också född 85, fyller tidigt på året :)
Jag har mått helt okej, lite illamående ibland (men absolut inte i närheten av att spy). Mest har jag varit väldans trött! Men känner också att kroppen börjar vänja sig mer vid alla hormoner, så nu går jag mest runt och tänker på att jag vill äta hela tiden jag med ;)
Har ni berättat för många i er närhet än? Själv vill jag gärna komma över den magiska gränsen 3 månader först, men har sagt till några nära vänner/släktingar. Om något skulle gå fel skulle jag ändå berätta för dom och vilja ha deras stöd liksom.
Jag har också inskrivning nu på fredag, är i vecka 8. :)
Jag är beräknad till 21 aug, enligt app, så det vet man ju inte riktigt, men är gärna med och skriver här!
Är 33 år, bor i Sthlm, första graviditeten, efter lång väntan (skulle just börja ivf-behandling när det gick på egen hand).
Jag med! :)
Vi har bara berättat för våra närmsta vänner än, känns lättast att de vet då vi umgås och pratar ofta. Väntar också med att berätta för övrig familj och vänner tills vi passerat vecka 12, känns säkrast så.
Min man har ganska roligt åt att jag går runt och äter hela tiden. I vanliga fall är det han som är den hungriga i huset :) Har inte fått några särskilda cravings än i alla fall, ska bli intressant att se hur det fortsätter.
Jag bor i Solna! Var bor du?
Är också hungrig hela tiden f ö...
Inskrivning måndag, och då ska jag ha bestämt om jag vill göra KUB eller bara tidigt ultraljud. Känner mig extremt kluven. Å ena sidan tänker jag att jag vill veta så mycket som möjligt om barnet, men å andra sidan: om vi får en dålig siffra kommer jag ju gå och nojja i 6 månader, kanske i onödan. Vill helst inte göra fostervattensprov pga missfallsrisken, jag tänker att jag nog vill behålla barnet även om det har downs. Men man kan ju göra sån där NIPT. Då vet man ju säkert.
Sedan har jag nu också förstått att det kan finnas andra kromosomavikelser som gör att fostret inte kommer överleva hela graviditeten ens. Då vill man kanske hellre veta det och kunna avsluta den direkt då, istället för att få missfall sent, eller att barnet föds dött.
Gah, så himla svårt beslut.
Ja så känner jag med. Hur gammal är du? Jag är 33, så ändå ganska nära gränsen för när man erbjuds kub...
Jag var också på inskrivning igår. Fick en remiss att göra kub. Fick det trots att jag inte är 35. Vilken mvc går du till ninja? :)
Jag bor nästan precis vid mamma Mia men vi har valt privata barnmorskor efter rekommendationer. Är 25år, du? :)
Vad kul och lustigt att vi bor så otroligt nära! :) Jag bor artillerigatan/karlavägen. Promenad om några månader med våra barnvagnar låter bra :D
Jag hör inte till denna grupp, utan juli, men jag tänkte jag skulle tillägga bara, att man behöver inte vänta på resultatet, det får man direkt vid ultraljudet, så det är ju skönt :) vi gjorde vårat förra veckan, man får en bra stund framför skärmen, där bm går igenom varenda liten kroppsdel, man får se alla tår och fingrar, hjärtat, levern och till och med hjärnan :) och vi fick lyssna på hjärtslagen. Jag skulle rekommendera det, kanske lika mycket för att få bekräftat att allt ser bra ut som att få se den lilla som bor i ens mage. Helt fantastiskt :)
Hej igen! Lite mycket på jobbet så jag har inte hunnit titta in på en stund. Kul att fler joinat och kul att några av er verkar bo nära varandra också :)
För oss var det ingen tvekan om att göra Kubtest. Vi vill veta hur det ligger till helt enkelt, och oavsett vad det visar så känns det skönt att veta. Ska in den 2 februari nästa gång och kolla läget. Är både spännande och nervöst. Har lite svårt med blodprov i armvecket bara så vi får väl se om jag överlever :)
Jo, just det tvekade jag också inför, men jag insåg till slut att det skulle bli för ångestfyllt att inte göra det, då hade jag nog bara gått omkring och oroat mig dagarna i ända. Vi bestämde inte innan hur vi skulle göra om vi var tvungna att ta ett beslut, för ingen av oss visste hur vi skulle reagera.
Ja, det är klart, man vill ju ha lite livstecken innan rutinultraljudet :) åh, tackar! Det är det första egna, har ett bonusbarn också, en 6-årig pojke som är stolt över att han ska bli storebror ^^
Är detta ditt första?
Det blir säkert bra oavsett vad ni väljer till slut, lita på magkänslan ;). Jag tänkte att det är ett relativt enkelt sätt att få en hint om att allt är ok, tillsammans med ultraljud också såklart. Och skulle det visa något annat än ok så får vi prata med vår bm och se hur vi går vidare. Men vi hoppas på det bästa :)
V12 här (11+3) beräknad den 7/8 med mitt första barn. :)