Varför andranamn?
Mitt barn ska få fyra till namn för att jag tycker det är vackert! Lite som Pippi.
Mitt barn ska få fyra till namn för att jag tycker det är vackert! Lite som Pippi.
Jag har tre förnamn, tilltalsnamnet är i mitten eftersom det lät bäst så. Ett är ett släktnamn från båda sidor av släkten, ett är från en film mina föräldrar tyckte om och ett tyckte de bara var fint.
Hos läkare osv håller jag alltid ett halvt öra öppet om de skulle ropa upp bara det första namnet. Om ingen annan reagerar så är det mig de menar!
Enda gången det ställt till problem att ha tilltalsnamnet i mitten var när jag flyttade utomlands. Då var jag tvungen att ange det namn som står först i passet som tilltalsnamn. Eftersom jag även gifte mig i samma veva och tog min mans efternamn heter jag alltså helt annorlunda än i Sverige!
Så ska ni vara mycket i länder där man bara har ett namn (barnet kanske t om ska ha dubbla pass) rekommenderar jag att sätta tilltalsnamnet först!