Inlägg från: stockar och stenar |Visa alla inlägg
  • stockar och stenar

    Regler vid matbord

    Jag vet att det är mycket individuellt hur olika familjer vill ha det och har det i matsituationen, men eftersom jag är nyfiken på hur andra gör och funderar på vilka rutiner som är genomsnitt. Jag och den andra föräldern tänker i vissa fall helt olika, i vissa fall ser jag hur andra familjer agerar helt annorlunda. Så dela gärna med er av era tankar och erfarenheter!

    Vilka regler är rimliga/vanliga/bra att ha? Vilket förhållningssätt? Vilket skulle ni aldrig vilja eller orka? Vilka resultat ger olika typer av regler och inställningar till regler?

    Förutsättning: två barn, 4 och 6 år gamla. Ingen speciell problematik eller dylikt (ex tidigare matvägran kan ju göra att andra regler känns rimliga)
    Familj med barnen och två vuxna, äter oftast lagad middag samma tid varje kväll.

    Exempel:
    -tvätta händer innan mat
    -duka
    -alltid samma platser
    -vänta med att ta tills någon bjuder varsågoda
    -barnen ta först, sist eller när som
    -barn ta själva
    -barn ta kryddor och såser själva
    -äta med bestick/äta med rätt bestick i rätt hand
    -barn eller vuxna pratar först
    -prata vid matbordet/inte prata vid matbordet
    -inte prata med mat i munnen
    -tugga med stängd mun
    -inte leksaker vid bordet
    -sitta kvar tills alla ätit upp
    -tacka för maten
    -duka undan sin tallrik, glas och bestick
    -duka undan allt
    -tvätta händer efter maten
    -andra regler familjer kan välja att ha eller inte ha

  • Svar på tråden Regler vid matbord
  • stockar och stenar
    Alexi skrev 2016-02-18 14:51:50 följande:

    Våra barn är 5 och 7 år. Vi äter tillsammans alla fyra en lagad middag de flesta av kvällarna per vecka. Vi sitter alltid på samma platser.

    Barnen får ta själva om det är sån mat vi ställer fram på bordet, annars lägger vi upp direkt från spisen. Vi tränar på att sitta stilla tills man ätit färdigt. Vi tränar på att äta snyggt, inte ta mer än man äter upp osv. Vi uppmuntrar att säga tack för maten efteråt och att duka av sin tallrik.

    Vi tjatar om att man ska smaka men tvingar aldrig någon vare sig att smaka eller äta upp. Vi uppmuntrar dock att äta lite till osv om de ätit väldigt lite.

    Vi tränar på att tugga med stängd mun men det går lite långsamt. Vi tränar också på att de ska låta den som pratar (vuxen eller barn) att prata klart, funkar inte heller ännu.

    Leksaker kan stå med på bordet någon gång, inget att bråka om. Tvätta händerna gör vi inte innan maten, det gör vi när vi kommer hem istället. Jag tvättar inte heller händerna innan maten utan gör det väldigt noga när jag kommer hem, när jag lagar mat, när jag varit på toa osv.

    Kontentan är att vi försöker föregå med gott exempel, vi pratar mycket tillsammans om hur man beter sig vid matbordet och vad som är trevligt för andra osv. Men vi ställer väldigt få tvingande krav, för vi har hellre en trevlig stund tillsammans vid matbordet än massa bråk och tjafs. Jag tror att om vi gör det trevligt och föregår med gott exempel kommer resten av sig självt så småningom. 


    Hur gör ni när ni tränar på att äta snyggt, tugga med stängd mun och låta den som pratar avsluta?

    Tack för feedback allihop, spännande läsning!
Svar på tråden Regler vid matbord