Inlägg från: Anonym (Roo) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Roo)

    Tjänar man nåt på att ha barn?

    Tycker dina väninnor med barn att deras liv är slut eller tycker DU det?

    Det finns inget krav att skaffa barn. Om du verkligen känner så så bör du berätta för din MSN att du bestämt dig bergsäkert så att han slipper hoppas och slösa bort dyrbar tid.

  • Anonym (Roo)
    Anonym (Barn eller ej?) skrev 2016-03-18 19:57:34 följande:

    Nej, dom påstår att "barn är det bästa som har hänt", men jag ser ju hur slutkörda dom är både fysiskt och mentalt. En väninna var het som tusan innan, men hennes kropp har tagit stryk. Lite ledsamt att se, men hon har planerat in plastikkirurgi i Polen efter sommaren. Men det kostar ju lite som sagt.


    Min kropp ser definitivt inte ut som innan, även om jag inte väger mer. Jag tror det stör dig mer än mig för jag är nöjd infalla fall. Åldras och förändras kommer man at göra i vilket fall som helst.
  • Anonym (Roo)
    Anonym (Barn eller ej?) skrev 2016-03-18 20:05:34 följande:

    Shit, är det inte mer än 1000 kronor? Trodde det låg på åtminstone 3000. Min kille sa att det låg runt den summan, men då försökte han lura mig. Får nog bli en veckas sexstrejk som straff

    Ja då är det ju knappast värt det.. speciellt inte om man kommer se ut som ett åkerspöke efteråt.


    Du ska nog inte ha barn nej.
  • Anonym (Roo)
    Anonym (Barn eller ej?) skrev 2016-03-18 20:42:52 följande:

    Nja, jag har faktiskt svårt att se några fördelar. Jag tror att folk skaffar ungar för att det finns större möjligheter att casha in barnbidrag, "vabba" (dvs låtsas att ungen är sjuk för att kunna vara ledig när man vill - ja jag har sett det ofta själv), och vara föräldraledig och softa hemma. 

    Varför skulle man annars vilja skaffa något som kostar pengar, förstör all din fritid, förstör din kropp, sliter på din relation, skapar ansvar, skapar oro för framtiden samt är jobbigt?

    Förr i tiden skaffade folk massa ungar för att få gratis arbetskraft och överleva själv när man blir gammal. Dessa skyddsnät har vi dock år 2016 utan att man måste göda en massa ungar.

    Handen på hjärtat nu alla mammor och pappor: har ni verkligen skaffat barn utan att ha fördelarna jag räknade upp ovan i åtanke?


    För mig är det ingen fördel att vabba. Jag blir bara stressad av det. Tack och lov har jag väldigt friska barn. Eftersom jag älskar mina barn så är det ett lätt pris att betala att det är lite rörigt.
  • Anonym (Roo)
    Iowhannah skrev 2016-03-18 21:10:11 följande:

    Jag skaffade inte barn för att få vara ledig, jag skaffade barn för att jag länge hade längtat efter att ha barn. Man tjänar definitivt mer på att jobba.

    Jag kan bara tala för mig själv, men mitt barn har inte förstört min fritid eller min kropp (det gjorde jag bra själv genom att äta på tok för mycket sötsaker under graviditeten). Sliter på relationen till min partner? Skulle jag inte påstå, vi står varandra närmre nu och att vi fick barn fördjupade vår kärlek till varandra. Jobbig är inte ungen heller. Visst har han dagar då han sover dåligt och är gnällig, men det ska krävas mer än så för att han ska vara jobbig. Ansvar och oro för framtiden, möjligen. Men samtidigt ingår båda dessa i att vara vuxen. Jag var mer orolig för framtiden innan barnet kom.

    Kärleken man känner för sitt barn, och får tillbaka, är mer värd än alla pengar! Glädjen i hans ögon när jag kommer fram till spjälsängen på morgonen gör det så lätt att gå upp halv sju trots att jag är "ledig". De mysiga stunderna när han är trött och ledsen och mammas famn är det enda som duger skulle jag aldrig byta mot några pengar i världen!

    Jag hoppas att du har insett att du inte ska ha barn (än iaf).


    Halv sju? Det ÄR ju sovmorgon ;) Här kliver vi oftast upp just efter 5.
Svar på tråden Tjänar man nåt på att ha barn?