Plugga på universitet med hund?
Tips:
- Dagnatte som du betalar 50-100kr per dag han/hon passar hunden (man behöver generellt sett inte vara i skolan varje dag, och heller inte allt för länge när man väl är där)
- Ska du ut och festa någon kväll så kan du ju höra med din eventuella dagmatte om denna kan vara kvällsmatte en natt, emot någon hundring extra?
- Tacka endast ja till boenden som tillåter hund. Jag känner vissa som bott i kollektiv, och då har rumskamraterna passat hunden nån kväll här och där. Ibland har alla haft varsin hund och turats om att passa hundarna.
- Vill du väldigt gärna delta i nollningen (inget krav för att få vänner, men ganska kul) så kanske dina föräldrar har möjlighet att ha hand om din hund under de två första veckorna? Då hinner du ju även komma i ordning i ditt nya hem.
Lite så har några av mina kursare med hund sett till att lösa livet. Generellt sett är det ju oftast lättare att hinna ha hund som student än som heltidsarbetande, eftersom du pluggar en hel del hemifrån, och allt är inte obligatoriskt i skolan.