BF December 2016
Hej! Jag plussade idag och räknade ut att bf blir typ nyår! :-O
Vi har en treåring och har fått kämpa rätt länge båda gångerna, fick dessutom ett mf för ett drygt år sedan så nu hoppas vi det går hela vägen!
Hej! Jag plussade idag och räknade ut att bf blir typ nyår! :-O
Vi har en treåring och har fått kämpa rätt länge båda gångerna, fick dessutom ett mf för ett drygt år sedan så nu hoppas vi det går hela vägen!
Jag har en facebook grupp med min 2a, Junimammor 2014 helt hemlig ingen kan se den.. Jag kan försöka starta en grupp så kan jag lägga till er om ni skirver vad ni heter
Är Facebook gruppen hemlig? Hur gör man för att gå med isf?
Min senaste graviditet fick jag göra vul någon gång ungefär vecka 8 eftersom vi hade haft så svårt att bli gravid och vårt första barn föddes prematur. Allt såg perfekt ut, hjärtat slog och storleken stämde exakt. Tre veckor senare fick jag mf! Så jag bryr mig helt krasst inte så mycket om tidigt vul, man kan ändå inte känna sig trygg förrän de "farliga" veckorna är över ca v 13. Eller kanske förrän man har sett på rul att allt är normalt. Eller förrän bebisen är ute... Eller nä, man kan aldrig känna sig trygg. Lika bra att vänja sig vid det. :-O
Hej!
Jag plussade igår och är alltså i v 4+1.. Herregud, det är ju ingenting!
Kommer bli låååånga sega veckor fram till v 12-14 då man kan börja slappna av lite!
Detta blir mitt andra barn och det är beräknat till 31/12.... :-O Blir en spännande jul/nyår... ![]()
Idag hände något roligt på jobbet! Min kollega säger plötsligt att "I oktober ska jag gå hem". O vi fattade ju rätt snabbt. Då kände jag bara "Neee, du skojjar!"
Chefen kommer ut och säger att jag inte får inte ta efter nu eller få några idéer(vi är bara två med samma yrkesroll på jobbet och behövs mycket båda två):)
Då sa jag att det är redan lite för sent...
Hade inte tänkt berätta nu då jag bara är i v.8. Men jag kunde inte hålla mig:)
Så nu är vi två gravida på jobbet:) Roligt att ha nån att prata med om krämporna osv
Är det någon som vet om man gör NUPP i Stockholm när man är 32 år?
Hej!
Jag har en fråga till er, jag fick pergotime och spruta i februari fick det två månader i rad men utan resultat, hur har ni haft det ni som använt pergotime eller spruta? Vad finns mer för hjälp att få för att bli gravid?
Snälla svara är ni snälla
Med vänlig hälsning,
Sara2
Jag måste tyvärr lämna denna tråd då det inte blir något decemberbarn för oss. Vul visade på en onormal graviditet som verkar ha avstannat tidigt.
Då jag inte känt något konstigt är det väl ett MA antar jag. Ska in och kolla nästa vecka igen för att bekräfta men det är 99% finito.
Tänk vad man hinner börja tänka och planera. Nu är allt svart och det gör ont att bara finnas till. Då jag är 40 år och gjort IVF är det inte bara att testa igen känns det som. Vi får försöka plocka ihop bitarna och fundera på vad nästa steg är.
Önskar er alla all lycka och välgång och en fin sommar med växande magar. Kram