Inlägg från: cupcakemom |Visa alla inlägg
  • cupcakemom

    Hur ofta rengör ni diskamakinen

    Alltså inte själva filtret man ser det görs varje gång jag plockar ur den men kör rengöringsmedel alt tablett speciellt..

    För jag blir f*n knäpp snart på att framförallt glas ofta är skitigare när maskinen är klar än innan.. Blir som en knottrig beläggning på dom.. Ung som att all smuts som tvättas bort från det på nedre plan åker upp och fastnar på övre plan..

    Har provat att ha mindre disk, olika program olika medel... Maskinen köptes i sommar så den är inte gammal direkt

    Har kört sån här flaska från finish då är det bra/bättre ett kort tag men kan ju inte köra en sån hela tiden den kostar ju 100 spänn.

  • Svar på tråden Hur ofta rengör ni diskamakinen
  • cupcakemom

    Ja köra den tom lite nu och då kanske vore en idé att prova...

    Ja spolglans har vi i och det blir bättre men inte helt bra...

  • cupcakemom

    Åh tack ska faktiskt prova powerdrops och även pulver och se om det blir bättre.. För ibland hoppar inte tabletten helt ur heller eller så fastnar den i bestickkorgen och man får diska om allt

    Har tagit lös och sköljt armarna verkar ok men man kanske ska rengörs hålen med piprensare också

Svar på tråden Hur ofta rengör ni diskamakinen