Inlägg från: LängtandeV |Visa alla inlägg
  • LängtandeV

    Ska börja med pergotime

    Hej! Ska också börja med Pergotime efter att ha försökt ett år utan resultat. Har PCOS och därför glesa ägglossningar. Har inga barn sedan tidigare.


    Inväntar också mensen nu, precis som dig :)

  • LängtandeV
    Längtar efter en bebis skrev 2016-04-05 21:54:25 följande:

    Heej såå roligt att vi är i samma sits och kan följa varan.

    Är detta din första kur eller ?

    Samma här har så oregelbudna mens så läkarens misstänkte att jag har sällan ägglossning men inget dom vet säkert ?


    Ja det blir första kuren. Spännande! Hoppas verkligen det funkar för jag håller på att bli galen av längtan efter en liten knodd.

    När beräknas du få mens nästa gång? Om jag inte fått mens om 4 veckor ska jag få Provera så mensen kommer igång.

    Hur länge har ni försökt nu med andra barnet?
  • LängtandeV

    Hej Amandajavisst! Kul att vi är fler som kan följas åt mot det efterlängtade plusset!

    Jag fick konstaterat pcos i okt på kvinnokliniken efter att ha haft oregelbunden mens, troligtvis helt utan ägglossning, sen p-piller stopp i April. Sen blev et några månaders väntan på att få komma till fertilitetskliniken. Var på första besöket där i tisdags och fick pergo utskrivet på en gång då vårt enda problem är min uteblivna ägglossning.

    Hur länge har ni försökt och hur gammal är du? :)

  • LängtandeV

    Jag är 24 och min sambo 30. Väger 60 och är lång så vikten är inget problem för mig. Försöker dock hålla ner på kolhydraterna då de påverkar pcos negativt. Körde lchf dec-februari och fick faktiskt två spontana ägglossningar då, svårt att veta om det var slump eller kosten som gjorde det.

  • LängtandeV
    Jäniiis skrev 2016-04-11 09:18:42 följande:

    Hejhej!

    Äntligen hittat en tråd där jag skulle passa in!

    Jag fick konstaterat PCO i feb pga utebliven mens och äl. Hon sa att det ev berodde på att jag haft precentivnmedel så länge. Att man inte visste det då man började, då jag inte hade några som helst problem med mens innan preventivmedlet.. *suck* hade ju aldrig tagit något med så mycket hormoner isåfall..

    Aja, känns skönt att fått de bekräftat så att jag äntligen kunde få primolut nor och pergotime utskrivet. Ätit en kur utav båda, som tyvärr inte ledde till något plus eller mens. Så nu har jag precis avslutat en andra kur primolut nor för att starta "mens" så att jag kan börja med Pergo igen!

    Jag 21 år och min sambo på 23 längtar efter en liten!

    Hoppas vi alla får våra efterlängtade plus snarast'


    Hej! Ja vad kul att du hittade hit. Intressant att ha någon här som ligger lite före oss och har hunnit komma igång! Tråkigt att det inte blev något på första. Blev det ingen ägglossning heller? Ökas dosen på pergo nu då?

    Jag hade också normal mens innan jag började med p-piller (vad jag kommer ihåg iaf). Kanske att det var det som orsakade min pcos också. Läkaren sa ingenting om det dock.

    Hur länge försökte ni innan ni fick hjälp?
  • LängtandeV

    [quote=76527098][quote-nick]Jäniiis skrev 2016-04-12 10:03:44 följande:[/quote-nick]Jag slutade med mina p-plåster i september förra året och visst förstod jag att det skulle ta tid för mensen att starta upp igen, dock kom ingen så i dec bokade jag tid hos gyn och ett besök senare hade jag recept utskrivet! Så skönt att vi fick veta på en gång och inte att vi skulle komma tillbaka osv så som det brukar vara.

    Det där med äl är osäkert, jag testade från cykeldag 12 till och med 22, dag 21 fick jag starka utslag(alltså sent!) men har hört att man inte ska tro allt för mycket på det när man ätit Pergo. Men samtidigt så "varnade" min gyn om att jag inte skulle bli besviken om det inte blev äl eller tog sig första omgången då min kropp är så ovan med hormoner just nu.

    Hoppas bara att det blir ngt denna gången!

    Hur går det för dig?? :)[/

    Okej! Nä man ska nog ha tur om det går på första försöket! Men kollas inte du med ultraljud för att se om ägglossning är på g? Går ni på fertilitetsenheten eller vanlig gyn?

    Jag väntar fortfarande på mensen för att få komma igång med Pergo. Känns som att den aldrig kommer att komma... Om den inte kommit om 4 veckor så ska jag få hjälp att framkalla den men 4 veckor känns som evigheter.

    Hatar att allt bara är en ända lång väntan!! Vi fick vänta 4 månader på att ens få komma till fertilitetsenheten och då hade vi redan försökt i 9 månader. Skönt att det gick mycket snabbare för er!!

  • LängtandeV
    Jäniiis skrev 2016-04-13 09:21:50 följande:

    Jag går hos en privat gyn i Göteborg, hittills nöjd!

    Nä hon sa att jag inte ska kollas med ultraljud förrän jag har ätit 3 kurer och om de inte hänt något på dom 3 månaderna så ska jag återkoppla så ska vi boka tid på cykeldag 11 eller vad de nu va.

    Ja håller med, allt är bara en lång väntan! Förstår er som väntar på en egen mens och den inte kommer, man vill ju liksom starta direkt!

    Nu helt utan förvarning kom min mens som en flod och med det en jävla mensvärk... Så jobbigt! Det positiva är iallafall att jag får börja med Pergo igen på fredag :)


    kul att det händer nått!! Spännande!
  • LängtandeV
    Längtar efter en bebis skrev 2016-04-13 08:29:42 följande:

    Tror de så till alla, första gången fick jag vänta 5 månader för de var oxå sommarlov nu när vi försöker med andra barnet fick väntan 3 månader sen gick vi på besök prata lite fick göra lite undersökningar allt såg bra ut sen fick utskriven på pergotime ...

    Hur gåre tjejer väntat ni ff på mensen ? Hur länge är sen sen ?

    Jag själv väntat på mensen ff den är sen 5 dagar ( blir min första kur när mensen kommer )


    Min mens är nog långt ifrån att komma. Inte haft någon ägglossning än så den är ju minst 2 veckor bort då. Om jag ens får någon ägglossning den här gången. Jag har haft cyklar allt ifrån 38 dagar till 78 så det går aldrig räkna ut när den ska komma. Dock har de varit lite kortare de två senaste gångerna och då har jag känt av ägglossning innan och fått utslag på ä-test.
  • LängtandeV

    Nu har jag plötsligt fått mens från ingenstans! På dag 22 i cykeln. Konstigt, aldrig hänt. Men blir bara glad för nu kan jag börja med Pergo om 5 dagar. Spännande ????????:D

  • LängtandeV
    Längtar efter en bebis skrev 2016-04-15 22:34:24 följande:

    Såå roligt för er tjejer , och lycka till ... Faan

    min mens har inte kommit än och längtar soom faan tills den kommer haha :S

    Sista 2 månader hade jag menscykeln på 22 Dagar nu är den sen igen , men har inte heller tagit gravid test ? Kanske så är jag gravid men har inga symptom än heller ?


    Testa!! Det är inte alla som får symptom i början ju :)
  • LängtandeV
    Längtar efter en bebis skrev 2016-04-17 16:10:09 följande:

    [quote=76543471][quote-nick]LängtandeV skrev 2016-04-17 15:43:02 följande:[/quote-nick]Jag ska ta första tabletten på tisdag. Spännande ????????[/

    Såå rooligt du börjar på tisdag med första tabbletten och jag börjar på onsdag haha ,, ska Boka tid för ultraljud sen dåh för kolla äggblåsorna ?


    kul då är vi rätt synkade :) Jag ska ringa imorgon och boka tid. Vilken dag i cykeln är det man ska göra ul?
  • LängtandeV

    Förresten, tror ni att det spelar någon roll hur mycket mens en har innan en startar med tabletterna? Jag har rätt lite mens nu, knappt så att jag behöver tampong hela tiden. Men det kanske inte spelar någon roll? Eller vad tror ni?

  • LängtandeV

    Min menns försvann igår, på dag 4. Det blev en kortis. Hoppas att pergo funkar ändå. Tar första tabletten idag nämligen. Ul inbokat 26/4.

    Hur går det för er som redan börjat? Några biverkningar?

  • LängtandeV
    Längtar efter en bebis skrev 2016-04-19 11:42:32 följande:

    [quote=76548621][quote-nick]LängtandeV skrev 2016-04-19 07:46:29 följande:[/quote-nick]Min menns försvann igår, på dag 4. Det blev en kortis. Hoppas att pergo funkar ändå. Tar första tabletten idag nämligen. Ul inbokat 26/4.

    Hur går det för er som redan börjat? Några biverkningar?[/

    Får du ägglossning spruta sen oxå eller kör ni på bara ?


    Ingen ägglossningsspruta, vad jag vet i alla fall.
  • LängtandeV
    Längtar efter en bebis skrev 2016-06-25 10:22:13 följande:

    Några ny heter hur gick det för er


    Blev överstimulerad med pergo dubbeldos (4äggblåsor) men de tog bort två ägg och sen fick jag ovitrell så blev ett försök ändå, men utan resultat. Har bytt till letrozol nu men blev överstimlerad med den också så nu är det paus över sommaren så får vi se vad som händer sen. Hur har det gått för dig?
  • LängtandeV
    frestelsen skrev 2016-07-12 07:13:08 följande:

    Måste bara fråga blev du överstim av letrozol enkelkur? Har du egen äl?


    Nej på enkelkur hände inget så körde på med dubbelkur direkt, utan mens mellan. Har bara haft egen äl ett fåtal gånger
  • LängtandeV
    Längtar efter en bebis skrev 2016-07-11 22:38:16 följande:

    Okej :) så du körde med dubbel kur Pergo och fick 4 st hur stora var dom ?

    Vad äre för klinik du går på ?

    Jag själv körde på företa enkel kur men blev inget så nu kör jag på dubbel kur Pergo började från 9 juli ...

    Finns det stor chans tror du till tvillingar ? :)


    Ja jag körde först enkel, hände inget så fick köra dubbel på en gång utan mens mellan. Alla 4 var över 20 mm om jag inte minns fel så risk för fyrlingar :p fick välja själv om jag ville ta bort två eller tre ägg, valde att att bort två och göra ett försök på två ägg så risk för tvillingar fanns ju. Men blev inget.

    Går på landstingets fertilitetsmottagning.

    Det finns ju alltid risk/chans för flerbörd med pergotime så det kan det ju absolut bli!
  • LängtandeV
    Längtar efter en bebis skrev 2016-07-12 21:37:52 följande:

    Aah okej okej ,, faan oxå lycka till nu iallafall :)

    Aah jag hoppas på tvillingar Hahaha


    Det gjorde jag också, lite i smyg, när vi hade chans till det. Men vill egentligen inte ha de då det är större risk för komplikationer.
Svar på tråden Ska börja med pergotime