Inlägg från: Judiths |Visa alla inlägg
  • Judiths

    Dålig Anknytning?

    Jw83 skrev 2016-04-11 17:08:00 följande:

    Vi har aldrig samsovit, använt framåtvänd vagn, haft barnvakt och sonen har haft eget rum sedan han var 7 månader.

    Vår son är idag 14 månader och aldrig mammig/pappig eller svår med andra. Tvärt om så är han öppen och tycker att nya människor är skitskoj! Han sitter dessutom gärna själv och leker.

    Jag har 7 års högskoleutbildning inom barns utveckling. Utifrån mina kunskaper så är trygga barn öppna och nyfikna. Ett osäkert och otryggt barn har ofta ett större behov av mammas och pappas famn. Att ett barn visar självständighet och nyfikenhet är ett tecken på att man gjort helt rätt som förälder :)


    Vad är det du har läst i 7 år? På vilka teorier baserar du att en mammig/pappig 14-månaders ofta innebär att barnet är otryggt?

    Du tror inte att personlighet spelar större roll när det kommer till hur självständiga och nyfikna små barn verkar vara?

    Tolkar jag dig rätt om du inte håller med om att alltför stor självständighet hos små barn också kan vara tecken på otrygghet?
Svar på tråden Dålig Anknytning?