Anonym (bobo) skrev 2016-05-13 12:01:16 följande:
Men förstår inte du problemet med en hel drös invandrarungar som aldrig kommer i kontakt med bra svenska förutom möjligtvis på tv (barn lär sig inte språk från tv). Hemma pratar barnen sitt hemspråk. På förskolan lär de sig undermålig svenska av utländsk förskolepersonal med knackig svenska. Dessa barn riskerar få både ett dåligt hemspråk (eftersom det lätt händer för barn som talar minoritetsspråk) OCH en dålig svenska. Utan något bra språk kommer man få stora svårigheter med att klara livet. Det är katastrofalt. Vet du hur många såna barn vi har i sverige? Man kan verkligen prata om en förlorad generation.
Det kallas att barnen blir halvspråkiga. Dvs de lär sig varken modersmålet perfekt eller korrekt svenska. Och det är ett stort handikapp om de inte tar igen det, de är i princip chanslösa på högre utbildningar och bättre jobb. Deras utanförskap cementeras pga bristfälliga språkkunskaper, trots att de är födda i Sverige eller iaf uppväxta här.
Dock brukar detta inte hända barn där svenska talas i hemmet, som i TS fall. Däremot kan det hända att barnen börjar "bryta" om omgivningen gör det, trots att de har svenska som modersmål. Vill man undvika detta är det viktigt att välja en skola med många andra svenska barn. (Förskola är inte lika viktigt).