När bytte ni till sittvagn?
Vår dotter är 4 månader nu och vägrar ligga i vagn, är det för tidigt för att bytta till sittdelen på vagnen? När bytte ni?
Vår dotter är 4 månader nu och vägrar ligga i vagn, är det för tidigt för att bytta till sittdelen på vagnen? När bytte ni?
Ca 5 månader . Då ville han verkligen inte ligga i vagnen längre . Låter som att hon e redo .. Testa?
Vi byte när sonen var 3,5 månad för att han blev jättearg av att ligga ner och va väldigt nyfiken ab sig, dock hade vi tre lägen på ryggstödet i våran vagn så valde mellanläget så blev ju inte helt sittande. Tror han var runt 4,5 månader när jag höjde upp så han satt riktigt upp. Han satt själv utan stöd precis innan han blev 5 månader. så testa att bytt till sittdelen och se om det blir bättres:)
Vi har fortfarande inte bytt helt. Sonen är sju månader och har suttit utan stöd länge nu, men han har så svårt att sova i sittdelen så han får fortsätta med liggdelen tills han har växt ur den. Den klarar upp till nio kilo och han väger åtta kilo så snart får han tyvärr ge upp den.
2 månader med stora och 3 med yngsta sonen. De ville inte ligga ner.
Det är för tidigt för ryggen att sitta längre stunder, men om det finns fullt liggläge på sittdelen så kan man ju byta.
Min dotter är 5 månader o har suttit utan stöd i ca 3 veckor. Vi kommer snart byta men hon är ff nöjd med liggdelen :) men ibland sitter hon i den också då vi kan höja upp lite vid ryggen n