• skidan

    Hemmagjord saft? recept?

    Jag hade tänkt göra egen saft till Amelie. Hon tycker inte om de där bebisjuicerna. Endast hipps röda som ser ut som blandsaft funkar. Vi har mycket vinbär bla i trädgården så jag tänkte testa det.

    Är det någon som har ett bra recept? Någon som har tips på hur man minskar mängden socker? Är råsocker bättre? Har hört det av en annan mamma. Någon som ger sin 9mån hemmagjord saft?

  • Svar på tråden Hemmagjord saft? recept?
  • skidan

    Tack Jennie! Jag kollade i en kokbok igår. Min Pappa gjorde nämligen alltid hemmagjord saft när jag var liten, kommer ihåg att vi älskade det (gör det fortfarande) Tänkte också ta svarta vinbär för att de är sötare. Det där med äpple var ett bra tips Har du börjat ge saft?

  • skidan

    Här är bären mogna nu, men du bor väl lite mer norr ut

  • skidan

    Måste bara berätta nu att saften är klar och provsmakad. Den blev godkännd av Amelie hon slukade glatt 60ml

Svar på tråden Hemmagjord saft? recept?