• Kjell2

    Ok att mobba den andra föräldern?

    Familjerätten är ofta inne på en linje för att minska konflikterna, då kan det bli tokigt ur andra aspekter.

    Skulle enskild vårdnad och varanann vecka kunna vara en lösning?

    Fördelen om du drar det till tingsrätten är att du har större möjlighet att lägga fram dina egna åsikter och synpunkter.

  • Kjell2
    stinaanna1975 skrev 2016-05-31 08:44:55 följande:

    Jag är TS. (Skaffade ett användarnamn för endast detta men blev nåt fel.)

    Kjell2: Har sett att du ofta svarar i sådana här trådar. Får man fråga var din kunskap kommer ifrån?

    Svar på din fråga: Jag skulle säga att det är tvärtom, boende på heltid hos mig men gemensam vårdnad skulle funka. Det är så det har varit i tre år efter skilsmässan, mellan barnet var 4-7 år, men när han träffade sin nya ville han helt plötsligt ha varannan vecka.


    Så länge ni har GV kommer behovet av att komunicera kring beslut som skola, dagis, vård, flyttar mm finnas kvar. Hans möjligheter att blockera beslut kommer finnas kvar och alltså kommer du tvingas förhandla med honom.

    Går det till tingsrätten ska det väldigt mycket till att en förälder inte får något umgänge. Att ni inte kan komma överrens och att han är elak mot dig kommer inte vara skäl nog för att frånta honom allt umgänge.

    Ett förslag kan vara att du föreslår EV till dig och sen varannan helg hos honom.

    Jag har läst en del juridik och en till mig närstående person jobbar med det. Sen är det inte överdrivet svårt.


  • Kjell2
    stinaanna1975 skrev 2016-05-31 08:59:29 följande:
    Har du själv varit utsatt en längre tid? Jag tror verkligen det är svårt att förstå annars.

    Hur ska du kunna ta reda på info om vad som händer hos den andra föräldern eller under den tiden själv?
    Nej, är barnlös.

    Du kan inte får reda på vad som händer men hur pass viktigt är det? Info från skola och vård kan du få genom att fråga där så länge du har vårdnanden.

    Förstår att det är jobbigt och det är därför jag föreslår EV för att minska behovet av kontakt och samarbete.

    Nej, du kommer inte kunna ändra på honom och det är inte ok att göra som han gör. Men drar han det till tingsrätten kommer ett troligt utfall bli EV till dig och någon form av umgänge för honom, allt från någon dag då och då till vv.

    Nu förutsätter jag att barnen har det bra hos dig och du är en fungerande mamma.

     

  • Kjell2
    stinaanna1975 skrev 2016-05-31 09:06:59 följande:
    Fast han blockerar inga beslut så det är inget problem. Däremot undanhåller han information. Vilket ändå är begränsat idag då vi just har varannan helg. Men även under den tiden har han ljugit och undanhållit viktig info.

    Och jag har absolut inte tänkt att han inte skulle ha något umgänge men vill ha det som idag som är varannan helg.

    Jag har dessutom föreslagit ytterligare en vardag varje vecka för att det inte ska bli så långt emellan. Men jag ser att varannan vecka skulle påverka mina möjligheter attr bemöta mitt barn på ett bra sätt då jag blir helt utestängd, inte kan ställa frågor kring något alls osv. halva tiden. Nu pratar jag självklart om viktiga saker, inte vad de åt till middag. Dessutom befarar jag att han kommer att ha större möjlighet att försöka utestänga mig från mitt barns liv. Han har t.ex. redan gjort saker som att sluta kalla mig för mamma när han pratar med barnet utan refererar till mig vid förnamn sen han träffade sin nya.
    Så varannan helg är ok enligt dig?

    Oavsett hur det blir kommer du inte kunna påverka eller styra vad han säger till barn, gör och kallar dig under hans tid med barnen.


  • Kjell2
    stinaanna1975 skrev 2016-05-31 09:15:28 följande:
    Ja, varannan helg är ok för mig.

    Frågan om du varit utsatt var inte till dig men förstår att det inte framgick ;) Var till den som tyckte jag skulle "bita ihop".

    Men är intresserad av hur rätten brukar se på växelvis boende när någon är uppenbart ointresserad av att samarbeta? Vet du?
    Kan inte föräldrarna samarbeta brukar det bli EV. Är konflikten djup brukar rätten dra sig för att dömma till vv. Däremot är kombinationen EV  och t ex varannan helg, lov, långhelg något det kan bli även om föräldrarna har stora samarbetsproblem.


  • Kjell2
    stinaanna1975 skrev 2016-05-31 11:01:17 följande:
    Skulle du råda mig att motstämma om EV trots att jag idag inte upplever den gemensamma vårdnaden som ett problem?
    Är ni på väg mot tingsrätten anlita advokat och rådfråga.

    Att han är taskig, dum, mobbar dig mm kommer du aldriga kunna få slut med via en dom.

    Men då du skrev:
    "Han sa öppet att han inte är intresserad av att samarbeta eller kommunicera med mig. Inte heller är han intresserad av att ge mig information om viktiga saker som gäller barnen."
    Kan nog EV var en bra idé. Varkar ligga i farans riktning att det kan bli trassel med saker som skolval, dagisbyte, pass mm

Svar på tråden Ok att mobba den andra föräldern?