• Vanja

    Kollega som låtsas vara sjuk..

    Hej! Igår ringde min kollega mig och frågade om jag kan tänka mig ta hans pass på lördag kl 15-22 då han ville vara ledig för nån fest lr vad det var.. Jag sa då nej tyvärr då jag redan jobbar 8-15 på lördag och det skulle betyda 14timmars arbetsdag för mig. Jag har två barn hemma som jag gärna vill hinna träffa på lördag plus att jag är gravid och känner att det blir alldeles för slitigt o tungt med en sån lång dag. (Arbetar som personlig assistent). Han sa iaf att det var hel ok och att han förstod. Idag så ringde dom från kontoret och meddelade mig att min kollega inte kommer jobba på lördag för att han är sjuk. Vilket innebär att jag som arbetar passet innan kommer att beordras att stanna kvar nästa pass om ingen annan kan jobba. Jag förstår att jag kan bli beordrad när någon fattas, man kan ju inte lämna farbrorn alldeles ensam. MEN när jag vet så säkert att min kollega inte är sjuk, att han bara vill ut och supa med sina polare så känns det jäkligt surt. Min fråga! Får jag berätta att han inte är sjuk lr är det "fult"? Antar att dom inte kan neka honom att vara hemma då dom inte kan bevisa att han är frisk men vill ändå få fram hur han faktiskt beter sig! (tror inte det är första gången heller) Jag tycker att det är jättefult gjort, hade förstått om det varit nå viktigt han behövde göra men det vet jag ju att det inte är..

  • Svar på tråden Kollega som låtsas vara sjuk..
  • SelmaMalte

    Jag hade garanterat berättat för cheferna. Det är så fel. Gentemot dig, brukaren, cheferna som betalar sjuklön och din extralön och gentemot honom själv. Han behöver läxas upp!

    ????

  • Aniiee

    Jag hade sagt när de ringde: "Jaha, så tråkigt. Då kan han ju inte gå ut heller, som han ville, Han frågade igår om jag kunde ta hans pass på lördag eftersom han ville ut och festa. Synd att han blev sjuk."

    Så där appropå, "utan" att anklaga.


    You are the creators and the curators of your own lives
  • Vanja

    Tack båda! Då vet jag vad jag ska säga när dom ringde ger senare!! :)

  • viseversa

    Jag hade berättat ja. Jävligt dålig stil av honom då han borde veta att det drabbar dig. Så nej jag hade inte haft något över för den kollegan. Hade känt mig förbannad minst sagt. Så berätta du ts varför han är
    "Sjuk" och du behöver inte skämmas för det. Sen säger du att du inre kan jobba dubbelt .

  • Anonym (9)

    jag hade också sagt, om det nu var ett så tydligt fall

  • Anonym (Ja du måste berätta)

    Ja sjävklart måste du berätta!

  • volvo142

    Beror på hade vi varit bra vänner... hade jag inte sagt nått. om det blev jag som fick ta skiten. då hade jag pratat med personen själv inte tjallat.. golare har inga polare Flört

  • viseversa
    volvo142 skrev 2016-06-03 21:41:50 följande:

    Beror på hade vi varit bra vänner... hade jag inte sagt nått. om det blev jag som fick ta skiten. då hade jag pratat med personen själv inte tjallat.. golare har inga polare Flört


    Men varför ska ta behöva jobba 14h pass och förlora sin fritid för någon jävla ego polare i huvud taget? Jag hade inte gjort det spelar ingen roll om det är en "kompis"
    Såna vänner kan jag ändå vara utan för så beter man sig inte som han gjorde. Hade blivit förbannad och inte tvekat en sekund att berätta för chefen om "vännens" beteende mot mig.
  • riboflavin

    Nu kan man ju faktiskt bli sjuk trots att man planerat att gå ut så prata med din kollega i första hand. Känns ju konstigt att sjukanmäla sig två dagar i förväg, när man egentligen bara vill bli av med ett arbetspass.


    Vid god typografi ska horungar inte förekomma.
Svar på tråden Kollega som låtsas vara sjuk..