• Anonym (Troll)

    Vilket tror ni blir utfallet av en rättegång?

    sextiotalist skrev 2016-09-12 14:33:52 följande:

    Det normala är att de flesta upptäcker sin graviditet hyfsat tidigt, men det förekommer att det inte sker så. Det kan bero på många omständigheter. Alla får inte typiska graviditetsymptom. Alla mår inte illa, alla får inte ömma bröst och nej, mensen (eller snarare blödningar) försvinner inte för alla.

    Man kan vara stressad, ha bakomliggande sjukdomar.

    Det enda jag märkte min graviditet på (eller snarare min sambo) var mina bröst. Hade jag fått en blödning och han inte uppmärksammat det, så hade det nog kunnat gå 12 veckor innan jag hade upptäckt det. För jag mådde inte illa, gick inte upp i vikt. Utan jag hade samma kläder som jag brukar ha de tre första månaderna och då hade jag nog funderat på varför jag gått upp i vikt. Dvs jag hade inga symptom att tala om utom utebliven mens (brösten var bara en kort tid)


    Nej, det är klart att det kan hända att man inte märker att man är gravid de första 12 veckorna. Men på de 12 veckorna (om man blev gravid det sista man gjorde med sin partner) så är det ganska otroligt att man skulle hinna göra slut med sin partner, flytta till andra sidan landet, börja nytt jobb, träffa ny partner, bli sambo, planera giftermål, planera adoption, allt innan man inser att man är gravid... den här tråden rent teoretisk, inte ens chans att den är sann
Svar på tråden Vilket tror ni blir utfallet av en rättegång?