Forum Skydd - Sex & samlevnad
Varje medlem är ansvarig för sina inlägg.
  • Varning biverkningar mirena hormonspiral

    Tis 13 sep 2016 16:06 Läst 95829 gånger Totalt 27 svar
    Tis 13 sep 2016 16:06

    Hej!

    Jag hade själv mirena hormonspiral i ett års tid.

    Under denna tid tilltog en mängd biverkningar som ledde till att jag valde att ta ut den.

    Trötthet

    Nedstämdhet

    Minskad sexlust

    Sömnproblem

    Pirrningar, domningar, trötthet i armar och ben

    Efter uttag drabbades jag av något som verkar kallas "the mirena crash". Enorm trötthet och huvudvärk. Jag har aldrig ont i huvudet i vanliga fall..

    Nu 4 veckor efter jag blev fri från spiralen börjar jag komma ur dimman. Pirrningarna i armar och ben kvarstår dock och jag undrar om någon annan upplevt detta?

    Jag har varit hos läkare som tagit alla möjliga prover. Bl.a. B12-, järn-, och magnesium-brist är uteslutit. Likaså borrelia. MS verkar inte troligt då det är vänster ben och höger hand som pirrar mest.

    Jag kan ångra att jag inte läste på lite mer innan jag satte in spiralen för den har enormt många biverkningar. Och många som inte producenten/fass upplyser om.

    Hur är era erfarenheter med mirena?

    Tack på förhand ????

  • Tis 13 sep 2016 16:39 #1

    Jag har Mirena och har aldrig hört talats om nån mirena crash... vem har upplyst dig om den? Läkare....?

  • Tis 13 sep 2016 16:56 #2

    Ingen har upplyst mig om det, det har jag gjort själv!

    Googla på det så hittar du många som varit med om liknande.

    Alla är ju olika känsliga för hormoner men det blev uppenbarligen en stor omställning för min kropp.

  • Tis 13 sep 2016 19:49 #3

    Har också haft en del biverkningar av mirena. Trötthet, illamående, svullna och ömma bröst och bröstvårtor, huvudvärk. Har också ett par gånger haft ont på sidan av magen långt ner, 2 gånger på höger sida och en gång på vänster sida som har hållit i sig runt 2-4 veckor per gång. Tror det är relaterat till mirena också. Tycker det största problemet är illamåendet.

    Jag tycker dock fortfarande att det positiva med mirena väger över, har knappt mens, mycket mindre mensvärk än förut och har ett säkert preventivmedel. Jag har ännu inte hittat något alternativ som skulle passa bättre.

  • Tis 13 sep 2016 21:19 #4

    Ja så länge man tycker det positiva överväger kan det ju vara värt.

    Illamående och yrsel har jag också haft men börjar avta. Vågade till slut inte cykla på grund av yrseln.

    Det där med ont i magen på ena sidan hade jag också en månad eller två.

    Det värsta med allt det här har jag tyckt varit oron över att inte veta säkert ifall det är en biverkning eller något annat som börjat spöka.

    P-dator, kan det vara något? Garanterat hormonfritt iaf, jag har inte satt mig in i det så mycket dock...

  • Ego Lovers
    Visa endast
    Tis 13 sep 2016 21:35 #5

    Jag vet inte vilken hormonspiral jag hade men pga den kan jag inte använda något hormonpreparat mer. Rena skiten! Fick acne i hela ansiktet som en tjock remsa från tinningen ner till käkbenet, hela ryggen i tjocka remsor samt på bröst och hals. Såg fruktansvärd ut. Läkaren sa att jag fick behandla med acne medicin men det hjälpte inte. Noll sexlust, trötthet, aggressivitet, nedstämdhet, viktuppgång. När jag sedan blev gravid med skiten så fick vi ta ut den och jag fick MA. På en månad försvann all acne, sexlusten kom tillbaka, jag gick ner i vikt och blev mig själv. Läkaren ville inte rapportera till Läkemedelsverket fast det är deras skyldighet

  • Tis 13 sep 2016 21:35 #6

    Jag har i stort sett inte haft några biverkningar och är supernöjd. Mens slipper jag också!

  • Tis 13 sep 2016 21:42 #7

    Jag hade Mirena insatt i nästan 1 år, under det året så blödde jag nästan konstant, fick migrän (som tyvärr finns kvar fortfarande), fick celiaki, huvudvärk, extrema humörsvängningar och ingen sexlust.

  • Tis 13 sep 2016 21:49 #8

    Ego Lovers, håller med dig helt, vilken skit det är!

    Min kille frågade mig förra veckan om jag slutat äta nån speciell mat då all acne på ryggen försvunnit.

    Nej, bara tagit ut spiralskiten :)

    Synd att läkare inte tar det på allvar, upplevde samma sak med min barnmorska. Hon föreslog att pröva ett annat hormonbaserat preventivmedel fast jag satt där gråtande och just berättar hur otroligt dåligt jag mått av mirenan. Otroligt!

    Men man kan själv rapportera in biverkningar till Läkemedelsverket. Gör det!!

  • Tis 13 sep 2016 21:56 #9

    Lägger till en till biverkning (förutom nedstämdhet och tappad sexlust som jag även drabbades av) vilket var cystor på äggstockarna.

  • Ons 14 sep 2016 09:31 #10
    Ohwell skrev 2016-09-13 21:19:10 följande:

    Ja så länge man tycker det positiva överväger kan det ju vara värt.

    Illamående och yrsel har jag också haft men börjar avta. Vågade till slut inte cykla på grund av yrseln.

    Det där med ont i magen på ena sidan hade jag också en månad eller två.

    Det värsta med allt det här har jag tyckt varit oron över att inte veta säkert ifall det är en biverkning eller något annat som börjat spöka.

    P-dator, kan det vara något? Garanterat hormonfritt iaf, jag har inte satt mig in i det så mycket dock...


    Ja har också varit orolig för det, men har koll på vad som är biverkningar för mig nu efter 1,5 år. Var dock orolig att jag var gravid första gången jag hade illamående, ömma bröst och bröstvårtor och var väldigt trött samtidigt. Har kommit flera gånger efter det så vet att det är biverkningar nu i alla fall.

    Har funderat på P-dator, men verkar rätt krångligt i början innan man har koll på kroppen och temperaturer och verkar ta månader innan man kan använda det utan extra skydd som tex kondom..
Logga in
Bli medlem
Svara i tråden...

Innehåll