Inlägg från: Norrlänning86 |Visa alla inlägg
  • Norrlänning86

    Umeå BB

    Jag kommer flytta upp till Umeå snart och kommer att föda i Umeå. Så jag undrar hur det är på förlossningen i Umeå och stannar man kvar på BB efter förlossningen eller är det patienthotellet som gäller? Får partner stanna kvar och vad gäller vid måltider för ens partner? :)

  • Svar på tråden Umeå BB
  • Norrlänning86

    Tack för svar :) så nu behöver man alltså inte stanna på patienthotellet?

    Och jättebra att veta att de inte har några speciella besökstider så att han kan vara där så mycket som möjligt ifall det inte finns säng åt honom. Jag får hoppas att november är en lugn månad att föda på isåfall :)


    Tredjekommersnart skrev 2016-09-18 10:01:04 följande:

    Man får stanna på BB i två dagar som regel för förstföderskor, 1 natt för omföderskor..

    Partner får stanna över natten i mån om plats, det finns inga besökstider för partner så han kan stanna så länge han vill även om det inte skulle finnas någon säng till honom. 

    Vad gäller maten så får han inte äta från maten som finns på avdelningen men det finns ett cafe/matställe vid södra entrén som ligger nära BB-avdelningen. :)


Svar på tråden Umeå BB