Inlägg från: Rabarbapuppa |Visa alla inlägg
  • Rabarbapuppa

    Köpråd ~ Familjebil <30.000:-

    En bil i den prisklassen ska för det första köpas privat. 
    Om den handlas av handlare kan man ju räkna ut i vilken prisklass bilen verkligen ligger i, om man skalar bort handlarens marginal. Undvik.
    För det andra, en bil i den prisklassen och inte ha en susning om bilar/reparationer - mnja, det är ingen höjdarkombination. Jag lider lite med TS där.
    Jag kör själv enbart bilar i den prisklassen och gör allting själv. Då blir det ekonomi i det. Jag noterade för övrigt att den bil jag kört de senaste 4 åren gett mig ett värdetapp på ca 5 kr milen. Detta har jag jämfört med en kamrat som har nästan ny bil, och hans tapp är 4 ggr högre, alltså 20 kr per mil. Så på så vis förordar ju jag bilar i de lite lägre prisklasserna. Men som sagt, man brukar få ta tag i det själv annars blir det ingen ekonomi. 

    ALLA bilar behöver underhåll och reparationer och byte av slitna delar och i viss mån felsökning när de börjar komma upp i åren och miltalen. Det är inte evighetsmaskiner. Om en bil köps NY, är sannolikheten att det uppträder fel pga förslitning av komponenter naturligtvis mindre, och dessutom finns garantier o liknande kvar mot sådant. En bil runt 30K där man inte kan något själv kommer kräva verkstad för i stort sett allting som uppkommer med användandet och miltalet. Så grunden är naturligtvis att köpa en erkänt bra bil/märke för att minimera fel som beror på kvalitetsbrister, men service och reparationsbehovet kvarstår ju naturligtvis och det är här man bör budgetera och ha ekonomiska reserver om man inte själv kan fixa/meka. 

    Givet att det går att få en V70 för 30 lax är det nog ett bra val. Likaså Saab 9-5 tror jag kan vara nåt. Men under litern, nja.. i bästa fall.

    Men ärligt talat fattar jag inte folks fokus på förbrukningen när vi pratar bilar i den här prisklassen. Här är vi ju redan i "riskzonen" för större reparationer och underhåll som garanterat skulle/kommer monetärt överstiga den tänkta bränsleförbrukningen. 
    Jag skulle inte haft med förbrukningen i kravbilden, det är andra parametrar som styr för mig när vi pratar denna prisklass. 

    /Puppa.

     

  • Rabarbapuppa
    Ewald01 skrev 2016-10-02 16:22:21 följande:

    Under 30.000 :- .... antar att du menar under 30 000 SEK

    Hmm ....Hyundai Lantra -00 för ca. 10 000 SEK Glad
    www.blocket.se/stockholm/Rymmlig_Hyundai_Elentra_Skattad_och_Besiktad_68632413.htm&w=1&last=1

    eller Mitsubishi Lancer -04 för 18 500 SEK

    www.blocket.se/alvsborg/Mitsubishi_Lancer_1_6_Ny_kamrem_Besk_till_17__69387275.htm&w=3


    Faiblesse för skumma röda asiat-kombis innan 00-talet?


    Åk till Mjölby och köp en vettig Volvo:


    www.blocket.se/ostergotland/Volvo_V70_2_4_69433189.htm&w=3

    /Puppa

  • Rabarbapuppa
    Ewald01 skrev 2016-10-03 17:06:45 följande:
    Ja, denna Volvo är ett bra köp! 
    Mjo, men lite skum historik märker jag nu.
    Har bytt ägare 2002-09-27 sen finns ingenting registrerat på den, ingen besiktning eller nånting, förrän 2013-03.12 och 10.575 mil. 

    Behöver ju inte vara nåt speciellt men man kan ju fråga.

    /Puppa
  • Rabarbapuppa
    Ewald01 skrev 2016-10-04 18:05:14 följande:
    Hmm ... var kollade du?

    Jag kollade på bildelsbasen. Bilen blev tillverkad i augusti 2002 enlig min information. Vilken information saknar du? Kanske är det ngn EU-importerad bil. Ingen aning.

    www.bildelsbasen.se/&searchmode=2&regnr=TPA114

    TPA114 - Regnummersökning
    Modell:
    Pil VOLVO V70 00-04
    Felaktig träff?

    Chassinr:
    YV1SW65P22126____
     

    Tillverkad:
    200208

    Nej den är inte importerad.

    Det saknas uppgifter om eventuella ägarbyten och besiktningar, mellan 2002-09-27 och 2013-03-12. Det är 11 års "tystnad" så att säga. 


    Kollade med Biluppgifter. 
    Nu är den såld iaf verkar det som.

    /Puppa

Svar på tråden Köpråd ~ Familjebil <30.000:-