Sjukpenning vid behovsanställning
Jag har under några månader haft ett ärende om sjukpenning liggande hos Försäkringskassan.
Jag bytte arbete och fick en timanställning som skulle övergå till fast tjänst men jag blev sjukskriven under tiden och när arbetsgivaren bedömde att jag inte skulle kunna komma tillbaka det närmsta året så blev det inget med den utlovade tillsvidareanställningen. Det har tagit väldigt lång tid att besluta om SGI och min rätt till sjukpenning. Facket har varit inkopplade och till sist har arbetsgivaren tillkännagjort sina misstag vilket gjort att Försäkringskassan äntligen kunde besluta om SGI. Min SGI sänktes från 269700 kr till 245100 kr men jag är i alla fall tacksam över att den inte blev 0 då jag gjort allt rätt.
Nu ringde handläggaren och meddelade att jag kommer att få sjukpenning utbetald men att hon behöver få hjälp av en kollega att koda om en del felaktiga uppgifter från arbetsgivaren (tex datum då jag blev sjuk och de har inte betalat sjuklön som de tidigare har angett till FK). Jag frågade hur mycket jag skulle få utbetalt retroaktivt för de månader jag väntat men hon kunde inte svara på det först alla koder låg rätt i systemet. Hon sa i alla fall att om man var vid behovsanställd/timanställd blir ersättningen lägre då man bedöms mot hela arbetsmarknaden även om jag var schemalagd att arbeta och läkarintyg fastställer att jag inte är aktuell för något arbete på arbetsmarknaden under den här perioden.
Jag hade ju räknat med en sjukpenning baserad på SGI men det får jag tydligen inte då. Hur mycket lägre sjukpenning får man som arbetssökande?
Jag kommer att få utbetalningen den här veckan men vill gärna ha några ungefärliga siffror att gå efter. Någon som vet?