Inlägg från: FrozenGarden |Visa alla inlägg
  • FrozenGarden

    Svårt att bli sjukskriven som gravid?

    Jag jobbar som personlig assistent och är nu gravid i vecka 29. Jag är beviljad graviditetspenning fr.o.m 12 december. Men jobbet är så tungt och jag har så ont att jag känner att jag inte klarar av att vänta tills dess. Höfter, knäna och axlar är åt helvete. Ryggen är helt slut för att jobbet är tungt + graviditet. Jag har fått foglossning och ischias och ingenting hjälper. Vaknar på nätterna av smärta och har allmänt svårt att röra mig och göra saker. Min mage har konstigt nog knappt växt något alls så antar av bebisen ligger långt in. Ser knappt ens gravid ut. Men jag känner att han rör sig och mår bra i alla fall. På tisdag ska jag träffa en läkare på mödravården och eventuellt bli sjukskriven fram till 12 december. Men jag är rädd att de är jättehårda. Inte tycker jag har tillräckligt ont eller borde kunna jobba för att jag inte direkt "ser" gravid ut. Är det svårt att bli sjukskriven för att man är gravid? Hört att läkare i allmänhet kan va väldigt hårda när det kommer till sjukskrivning och graviditet räknas ju inte som "sjukdom". Men med tanke på mitt yrke hoppas jag de är snälla mot mig.

  • Svar på tråden Svårt att bli sjukskriven som gravid?
  • FrozenGarden

    Jag tänker att det kanske är en mer förstående läkare eftersom att det är en läkare på Mödravården. Berättade för barnmorskan att jag har ont och inte orkar och då fixade hon en tid hos deras läkare. Så en läkare där som bara har hand om gravida borde ju ha mer förståelse för att man har ont och inte orkar. Hoppas på en kvinnlig läkare som varit gravid så kanske hon sjukskriver mig med en gång. Svårare för män att förstå känns det som för de kommer aldrig gå igenom det själva. Jag blev ju beviljad graviditetspenning av försäkringskassan så de borde förstå att mitt jobb är väldigt tungt. Va inget problem att bli beviljad det i och med hur tungt mitt jobb verkligen är. Jag är helt förstörd på jobbet så känner att det räcker nu för min del. Vill bara vila och sen va mammaledig så kan jag komma tillbaka sen.

  • FrozenGarden

    Jag har varit hemma från jobbet i ca en vecka nu. Jag hade några dagar ledigt och sen sjukanmälde jag mig för mina två nätter som jag skulle jobbat. Kände att jag hade för ont för att orka jobba ensam och lyfta/dra och hålla på. Nu när jag varit hemma märker jag att smärtan har blivit sååååå mycket bättre. Att få va hemma och vila har hjälpt jättemycket så jag vill verkligen inte tillbaka till jobbet nu. För jag vet att jag kommer få så där ont igen så jag knappt står ut. Nu är smärtan hanterbar och ibland ingen smärta alls. Vila är verkligen vad kroppen behövde.

Svar på tråden Svårt att bli sjukskriven som gravid?